Zawód: tajemniczy klient (fot.freeimages.com)Zawód: tajemniczy klient (fot.freeimages.com)

Zawód: Tajemniczy klient (mystery shopper / secret client / audytor)

 

 

Jesteś na studiach, które nie pozwalają ci na stałą pracę wieczorami? Chciałbyś mieć wolne weekendy, ale mimo to przydałby ci się mały zastrzyk finansowy w ciągu miesiąca? Sprawdź, czy warto podjąć się pracy dorywczej i zostać tajemniczym klientem!

Zawód tajemniczy klient

Jego zadaniem jest zbadanie jakości usług w danym punkcie handlowym albo usługowym. Ocenia wszystko, od wnętrza i wystroju, przez kompetencje pracowników, po czystość i schludność podłóg, toalet itd. Po takiej wizycie tajemniczy klient wypełnia szczegółową ankietę, w której umieszcza wszelkie odczucia, emocje i własny odbiór danego punktu handlowego.

Wykształcenie tajemniczego klienta

Tajemniczym klientem może zostać niemal każdy. Dane zlecenie rozpatrywane jest indywidualnie, dobiera się do niego osobę najodpowiedniejszą. Co za tym idzie do banku zostanie wysłany ktoś inny, do sklepu ze sprzętem AGD ktoś inny i do ośrodka SPA również ktoś inny. W ankiecie, jaką wypełniają potencjalni pracownicy, określa się swój wiek, wykształcenie, zawód, stan cywilny, dzieci, posiadany sprzęt, dostęp do Internetu, samochód itd. Zanim tajemniczy klient zostanie wysłany do pracy, musi przejść obowiązkowe szkolenie, na którym poznaje standardy obsługi klienta i produkty danego punktu handlowego.

Rynek pracy

W Polsce jest to zawód młody, wciąż rozwijający się. Nie ma wielu profesjonalnych firm na rynku oferujących takie usługi. Praca ta ma przede wszystkim charakter dorywczy. Będziesz pracował na umowę zlecenie, w zależności od firmy i okresu, kilka razy w miesiącu.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Jako że jest to praca dorywcza, nie można określić średnich miesięcznych zarobków. W zależności od firmy i charakteru zlecenia, opłata za jednorazowe badania kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Tajemniczy klient często swoją pracę wykonuje w galeriach handlowych (fot.freeimages.com)

Status społeczny

Tajemniczy klient jest zawodem młodym i wciąż mało popularnym, stąd brak określonego statusu społecznego. Jako praca na umowę zlecenie nie ma na pewno prestiżu i dużego uznania.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Pracując jako tajemniczy klient, musisz być przygotowany na niestandardowe godziny i miejsce pracy. Musisz się oczywiście wykazywać dyskrecją i wysokim profesjonalizmem, by rzetelnie ocenić jakość usług. Cechy, jakimi powinieneś się wykazywać, to na przykład:

  • Cierpliwość
  • Spostrzegawczość
  • Umiejętność zadawania pytań
  • Umiejętność uważnego słuchania
  • Komunikatywność

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook