Motywacja do działania, konsultacje i porady najlepszych specjalistów na świecie i doświadczenie, jakiego nie dadzą ci same studia – to tylko nieliczne korzyści, jakie możesz czerpać, będąc członkiem międzynarodowej organizacji studenckiej. Jeśli natomiast jesteś studentem ekonomii lub młodym naukowcem w tej dziedzinie, to Oikos International zaprasza cię w swoje szeregi.
Czym jest Oikos International?
Jest to międzynarodowa organizacja, która zrzesza studentów ekonomii i zarządzania z całego świata. Swoją działalność opiera na idei zrównoważonego rozwoju. Założona została w Szwajcarii w 1987 roku i do tej pory rozwija swoje oddziały lokalne w różnych krajach i realizuje liczne projekty na skalę regionalną i światową. Skupia ponad 50 000 członków w około 40 oddziałach z 20 państw.
Oikos International określa swoją misję, jako:
- zwiększanie świadomości możliwości i zrównoważonego rozwoju, skupiając się przede wszystkim na studentach ekonomii i zarządzania
- zwiększanie zdolności nie tylko analizy długoterminowych trendów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych, ale także wdrażanie innowacji, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi
- tworzenie zinstytucjonalizowanego wsparcia dla nauki i badań, poprzez integrację i łączenie kwestii zrównoważonego rozwoju w dziedzinie badań i nauczania na wydziałach ekonomii i zarządzania na całym świecie
Co zyskujesz działając w tej organizacji?
Jako członek Oikos International możesz brać udział w licznych projektach o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. To doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z ludźmi z całego świata, zdobycia nowych znajomości i zyskania kompetencji bezcennych na rynku pracy. Ponadto działalność organizacji zachęca i mobilizuje studentów i młodych naukowców do pracy, badań i rozwoju. Przykładowe projekty to:
- Spring Meetings – spotkania członków organizacji w siedzibach oddziałów lokalnych, podczas których dyskutują nad strategią organizacji i wytyczają nowe drogi rozwoju na przyszłość. Ponadto uczestniczą w licznych wykładach i warsztatach prowadzonych przez ludzi ze świata biznesu, polityki i lokalnej społeczności.
- Young Scholars Academies – projekt, w ramach którego organizacja pomaga studentom studiów doktoranckich oraz młodym naukowcom w prowadzeniu działalności badawczej i realizowaniu własnych projektów. Takie osoby przedstawiają własne prace i wyniki swoich badań na corocznym spotkaniu, biorą udział w panelach dyskusyjnych i otrzymują rady i konsultacje od specjalistów z najlepszych uczelni ekonomicznych na świecie.
- Oikos Student Award – nagroda przyznawana za wyjątkowe projekty studenckie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznie odpowiedzialnej przedsiębiorczości. Nagrodą jest określona kwota pieniężna oraz zaproszenie na kurs Oikos Winter School i wsparcie dla dalszego rozwoju projektu.
Jak dołączyć do Oikos International?
Aby dołączyć do Oikos International należy skontaktować się z organizacją lub z oddziałem lokalnym, najlepiej przez stronę internetową, na której są wszelkie informacje o tym, jak to zrobić. W Polsce takie oddziały znajdują się Opolu oraz Warszawie. Proces aplikacyjny nie jest skomplikowany, a członkostwo może przynieść wiele korzyści.
Inną opcją jest stworzenie własnego oddziału Oikos International na swojej uczelni. Dokładna instrukcja, jak to zrobić, jest tutaj.
A.Szczykutowicz
Komentarze: