Od czego zacząć naukę programowania? (fot.freeimages.com)Od czego zacząć naukę programowania? (fot.freeimages.com)

Od czego zacząć naukę programowania?

Nieraz marzymy o zrobieniu czegoś, ale zupełnie nie wiemy, jak się do tego zabrać. Brak konkretnych instrukcji, początkowe trudności czy nieumiejętny początek skutecznie potrafią zniechęcić nas do wytrwałego dążenia do celu. Jednak nie musi tak być. Wystarczy, że odpowiednio postawimy ten pierwszy krok, a cała reszta pójdzie z łatwością. Jak więc powinno to wyglądać, jeśli marzymy o programowaniu?

O co chodzi w programowaniu?

Krótko mówiąc o tworzenie programu komputerowego za pomocą języka programowania. Dziedzina ta rozwijała się przez lata i dziś stykamy się z nią w życiu codziennym, często nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Korzenie programowania sięgają aż do czasów starożytnych, kiedy to powstały pierwsze mechaniczne urządzenia liczące.

Nowoczesne programowanie to przede wszystkim kilka etapów wstępnych: analiza wymagań, modelowanie, implementacja. Dopiero po nich następuje tworzenie kodu źródłowego. Eliminacja błędów, czyli debugging, jest ostatnim krokiem. Program komputerowy skład się z danych wejściowych, algorytmów, danych wyjściowych. To na tych rzeczach skupiamy się podczas procesu programowania.

Jak się przygotować?

Na komputerze musisz mieć kompilator. Jest to program, który zamienia kod pisany na kod maszynowy lub binarny. Pamiętaj – potrzebna jest znajomość angielskich słówek, gdyż takie są używane w większości składni języków programowania. Przydatna jest także matematyka, ale bez obaw – nie mówimy tu o zaawansowanej i rozległej wiedzy z tego przedmiotu. Przede wszystkim chodzi tu o umiejętność logicznego myślenia, czyli to, na czym opiera się matematyka, a co za tym idzie – również programowanie. Powinieneś również zapoznać się z podstawowymi pojęciami, jak np. algorytm, kod źródłowy, dane wyjściowe.

W internecie jest mnóstwo kursów, podręczników i porad, z którymi powinieneś się zapoznać. Przede wszystkim ważne jest twoje podejście do nauki programowania. Po pierwsze nie ucz się wszystkiego „na blachę”. Po to masz swobodny dostęp do źródeł, aby z nich skorzystać w trakcie pracy. Wiedza używana w praktyce sama wejdzie do głowy. Po drugie musisz być cierpliwy – programowanie to ciągle rozwijająca się dziedzina, w której człowiek odkrywa i uczy się całe życie. Nie myśl więc, że po podstawowym kursie i zapoznaniu się z jednym językiem programowania, napiszesz grę. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza!

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook