Programowanie w Java - ile zarabiają programiści i gdzie stosuje się tę technologię? (fot.freedigitalphotos.net)Programowanie w Java - ile zarabiają programiści i gdzie stosuje się tę technologię? (fot.freedigitalphotos.net)

Programowanie w Java – ile zarabiają programiści i gdzie stosuje się tę technologię?

Bardzo często w świecie programistów przewija się kwestia Javy. Czy to w aspekcie nowych technologii, czy w aspekcie rynku pracy. Sam zastanawiasz się, czy warto poznać ten język? Co można tworzyć i oczywiście – na jakie zarobki może liczyć specjalista od Javy?

Czym jest Java?

Jest to język kompilowany, czyli przeznaczony do tworzenia programów źródłowych kompilowanych do kodu bajtowego (inaczej mówiąc: do postaci zero-jedynkowej, rozumianej przez maszynę). Jego podstawy pochodzą z języka Smalltalk i C++.

Java to podstawowy język programowania Androida. Służy także do tworzenia dużych aplikacji na przykład na telefony komórkowe, aplikacji uruchamianych w przeglądarkach internetowych (aplety) oraz aplikacji działających po stronie serwera (serwlety).

Często programiści wymieniają kilka znaczących wad tego języka, między innymi:

  • programy napisane w Javie wykonują się wolniej niż programy pisane w innych językach kompilowanych np. C++
  • mała funkcjonalność, która ogranicza programistę, w porównaniu np. do C++. Z drugiej jednak strony często podaje się, że C++ nie ma wielu przydatnych elementów, które posiada Java
  • niezbyt dobrze nadaje się do zastosowań czasu rzeczywistego

Zarobki programistów Javy

Mimo wad i różnych opinii, statystki jednoznacznie pokazują, że Java to język najbardziej opłacalny. Po pierwsze dlatego, że to programiści tego języka są najczęściej poszukiwani na rynku pracy. Wiele firm używa Javy, a ponadto duże znaczenie mają ciągle rozwijające się technologie na Androida. Po drugie, programiści Javy są w czołówce najlepiej opłacanych w Polsce. Średnie zarobki oscylują od 6.500zł brutto (często od razu po studiach) nawet do 20.000zł brutto (senior developer / architekt z kilkuletnim doświadczeniem). Dodatkowo zarobki te systematycznie rosną z uwagi na wysokie zapotrzebowanie i ciągle zbyt małą ilość dobrych programistów dostępnych na rynku pracy.

 

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook