kotwica (fot.freeimages.com)kotwica (fot.freeimages.com)

Bęc! Trafiony ? zatopiony, czyli jak przy użyciu emocjonalnych kotwic pokonać stres

 

Jeżeli Twoim celem jest zdanie matury, musisz zadbać o dwie rzeczy, tzn. o zasób wiedzy oraz właściwy nastrój podczas egzaminu. Zapewne podjąłeś już odpowiednie kroki w spełnieniu obu tych warunków, jednak z własnego doświadczenia wiem jak często trudno w sytuacji stresowej opanować nerwy. Jedno jest pewne, stres podczas egzaminu to Twój największy wróg. Naucz się jak skutecznie wyeliminować go ze swojego życia raz na zawsze. Pomoże Ci w tym niezwykle skuteczna technika polegająca na zakładaniu emocjonalnych kotwic. 

 

Czym właściwie są kotwice i na czym polega proces kotwiczenia?

ciastko domowe (fot.freeimages.com)Mózg ludzki pozyskując bodźce z otoczenia za sprawą pięciu zmysłów (smak, węch, słuch, wzrok, dotyk), interpretuje je i nadaje im różną wartość emocjonalną. Dlatego, np. dany przedmiot podoba nam się bardziej niż inne.

Tak przygotowane interpretacje przechowywane są w naszej świadomości do chwili, w której jakiś podobny bodziec nie powoła ich do ponownego działania. Wiesz o tym doskonale, bo zapewne nie raz zdarzyło Ci się przypisać piosenkę do konkretnego miejsca i przywoływać ją w myślach za każdym razem, kiedy ponownie się w nim znalazłeś.

Inny przykład na to, jak wygląda to w praktyce?

Dajmy na to konkretny zapach, także może przywoływać wspomnienia związane z czymś bardzo miłym, przykładowo – drożdżówką babci a wraz z nią mnóstwo pozytywnych emocji.

Identycznie działa to także w przypadku skojarzeń negatywnych, np. dźwięku zatrzaskujących się drzwi, szczególnie jeśli towarzyszyła temu zdarzeniu kłótnia lub spór.

W taki właśnie sposób działają kotwice, które można odpowiednio wygaszać lub wzmacniać.

Ich moc jest naprawdę niebywale silna. W związku z czym, możemy bez przeszkód wykorzystać kotwice w chwili, w której chcemy sobie pomóc, zmieniając nastrój na lepszy i bezstresowy, na przykład podczas egzaminu maturalnego.

Dzięki świadomie założonym kotwicom możesz w pełni zapanować nad swoim samopoczuciem i stanem umysłu!

 

Gotów by spróbować? Doskonale, zatem dowiedzmy się jak prawidłowo zakładać kotwice.

puchar zwycięzcy (fot.freeimages.com)

 

1. Usiądź wygodnie i spróbuj przypomnieć sobie wybraną pozytywną emocję, która towarzyszyła jakiemuś istotnemu zdarzeniu w Twoim życiu. Przykładowo niech to będzie radość z cennego dla Ciebie osiągnięcia. Przypomnij sobie także, jakie uczucia i emocje towarzyszyły Ci w owej chwili i nazwij je. Być może było to poczucie satysfakcji, pewności siebie a może duma, spróbuj przypomnieć sobie je wszystkie.

 

2. Teraz, skoro przywołałeś już w pamięci tamto wydarzenie i towarzyszące mu pozytywne emocje, spróbuj maksymalnie podkręcić ich parametry. Powiększ obraz tej sytuacji, wyostrz kolory, wzmocnij dźwięki i ruchy ciała.

3. W chwili, w której poczujesz, iż osiągnąłeś maksymalną intensywność odczuć zakładasz kotwicę w postaci jakiegoś konkretnego gestu, np. pocierając dłonią o dłoń. Ważne, aby nie był to gest, który wykonujesz często na co dzień, bo wówczas Twój umysł może go nie odróżnić.

4. Po skutecznym założeniu kotwicy koniecznie przełam ten stan odwracając swoją uwagę w innym kierunku, np. licząc ilość pytań w teście.

5. Po chwili wróć do czynności a, b i znów zrób coś zupełnie innego.

Jeżeli starannie wykonasz to zdanie, z całą pewnością będziesz mógł wykorzystać metodę zakładania kotwic za każdym razem, kiedy będzie Ci zależało na zmianie emocji.

 

Spróbujemy razem?

szczęśliwa dziewczyna (fot.freeimages.com)Ok, zatem wyobraź sobie moment, w którym zasiadasz do egzaminu maturalnego i nagle włącza się lampka z napisem ?Jestem za słaby. Nie poradzę sobie!? wtedy natychmiast odpalasz kotwicę pewności siebie i osiągasz wymarzony spokój.

Nie wierzysz? Spróbuj, nie masz nic do stracenia, za to wiele do zyskania.

Marta Bronk

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook