matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Jak wygląda matura z fizyki

Po 2015 roku egzamin dojrzałości wygląda inaczej niż wcześniej. Tutaj dowiedz się, jak obecnie wygląda arkusz maturalny i jak przebiega egzamin z fizyki, zapraszamy do lektury!

Egzamin ma formę pisemną. Zdający może poświęcić do 180 minut na rozwiązywanie arkusza. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 60. Podobnie jak i w przypadku innych przedmiotów dodatkowych, nie określono progu zaliczenie dla fizyki, więc wyniki z tego egzaminu nie mają żadnego wpływu na zdanie matury. Podczas trwania egzaminu możesz korzystać z: karty wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki, linijki i prostego kalkulatora.

Arkusz maturalny z fizyki zawiera około 20-30 pytań. Przy każdym zadaniu można znaleźć informację odnośnie tego, ile można zdobyć maksymalnie punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi.

Zdania na egzaminie:

  • są różnorodne ? wymagają znajomości zagadnień ogólnych i szczegółowych;
  • sprawdzają m.in. umiejętności: wykorzystywania prostych zależności, wyjaśniania zjawisk, analizy, wyciągania wniosków, krytycznego myślenia, zauważania współzależności poszczególnych składników i procesów czy związków przyczynowo-skutkowych itd.;
  • od 2015 sprawdzają także umiejętność wykorzystywania informacji z zamieszczonych w arkuszu tekstów popularnonaukowych;
  • mają zróżnicowany poziom trudności;
  • mogą mieć formę zamkniętą – pytań testowych ? lub otwartą;
  • mogą odnosić się do, zamieszczonych w arkuszu, materiałów ? np. tabel, wykresów, schematów, fragmentów tekstów popularnonaukowych.

Za udzielenie poprawnej odpowiedzi w zadaniach testowych możesz otrzymać zwykle 1 punkt, zaś w pytaniu otwartym ? maksymalnie 5 punktów. Egzaminator ma obowiązek przyznawać tylko pełne punkty.

 

Pobierz informator maturalny w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

K. Macha, źródło: CKE

 

 

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook