Jak już na pewno zaobserwowałeś w trakcie swojej edukacji, wyróżniamy kilka rodzajów literatury. Jednym z nich jest literatura faktu, której cechy powinieneś przyswoić sobie przed majowym egzaminem. Zatem do dzieła!
PO PIERWSZE- GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ TEN TYP LITERATURY?
Przykładami literatury faktu są utwory z pogranicza dziennikarstwa i literatury. Zatem można tutaj wskazać:
- reportaże,
- relacje z wydarzeń,
- raporty,
- dzienniki,
- pamiętniki,
- wywiady,
- powieści biograficzne.
PO DRUGIE- CO JEST CELEM LITERATURY FAKTU?
Celem tworzenia literatury faktu jest przedstawienie wiarygodnej relacji oraz danie świadectwa konkretnym wydarzeniom.
PO TRZECIE- CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ LITERATURA FAKTU?
- Istotą literatury faktu jest dążenie do jak najwierniejszego odtworzenia autentycznych postaci i wydarzeń w danym utworze przez autora.
- Twórca opiera się na prawdzie, czerpie z prawdziwych wydarzeń, których mógł być obserwatorem lub uczestnikiem.
- Podstawowe jest tutaj całkowite odrzucenie fikcji.
- Autor nie odnosi się do wytworów swojej wyobraźni, ale pragnie przestawić to co rzeczywiście się wydarzyło lub ma miejsce w danym momencie.
PO CZWARTE- CO WYRÓŻNIA LITERATURĘ FAKTU?
- Przede wszystkim zwraca tutaj uwagę chęć udokumentowania rzeczywistości przez autora. Opiera się on na „suchych” faktach.
- Twórca nie umieszcza w tekście swojej oceny danych zjawisk, nie wyraża emocji, zachowuje chłodny dystans do tego, co opisuje. Nieobecność takich odautorskich komentarzy zmusza czytelnika do większej pracy intelektualnej, większego wysiłku i wysnucia własnych wniosków na podstawie dostarczonych informacji.
- Narracja w tekście takiego typu jest chłodna i rzeczowa, autor powołuje się tylko i wyłącznie na fakty, na nich się opiera, przywołuje także wiele konkretnych przykładów.
PO PIĄTE- LITERATURA FAKTU W PRAKTYCE
Obserwując dzieje i rozwój polskiej literatury można stwierdzić, że literatura faktu w Polsce najbardziej powszechna była w czasach, które nastąpiły po II Wojnie Światowej. Takie utwory prezentowały przede wszystkim tematykę dotyczącą problemu stalinizmu, czy hitleryzmu. Jako przykłady można podać tutaj następujące dzieła: „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall, „Rozmowy z katem” K. Moczarskiego, „Medaliony” Z. Nałkowskiej, opowiadania Tadeusza Borowskiego, czy „Cesarz” R. Kapuścińskiego.
Mam nadzieję, że zapoznanie się z powyższym tekstem nie było dla Ciebie trudne. Liczę także na to, że zapamiętasz najważniejsze cechy literatury faktu i posiadaną wiedzę wykorzystasz na maturze. Powodzenia! :)
K.M.