matura (fot. freeimages.com)matura (fot. freeimages.com)

Przepis na przygotowanie się do matury

Projekt pod tytułem „przygotowania do matury”, bez względu na to, czy do egzaminu został rok, 5 miesięcy, czy dwa tygodnie zawsze warto właściwie zaplanować i zorganizować. Znacznie ułatwi to osiągnięcie zamierzonego celu, czyli zdania na satysfakcjonującym poziomie, co w efekcie zwiększy Twoje szanse na dostanie się na wymarzone studia. Jeśli dotarłeś do tego artykułu jesteś szczęściarzem, bowiem znajdziesz w nim kilka świetnych rad, które znacznie ułatwią Ci przygotowania do matury z polskiego.

JAK WYGLĄDA EGZAMIN?

Na początku warto zapoznać się z tym, jak wygląda egzamin z danego przedmiotu oraz na jak jest podzielony. Jeśli chodzi o maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym wyróżniamy jego dwie części: pisemną oraz ustną. Ich dokładny opis możesz znaleźć we wcześniejszych artykułach:

https://studiowac.pl/15985/jak-wyglada-matura-z-jezyka-polskiego-poziom-podstawowy/

https://studiowac.pl/15920/jak-wyglada-czesc-ustna-do-matury-z-jezyka-polskiego/

nauczyciel (fot. freeimages.com)CO MUSISZ UMIEĆ?

Jeśli już wiesz jak będzie wyglądał egzamin konieczne jest, abyś zapoznał się z wymogami, jakie stawia przed Tobą egzaminator. Zakres materiału obowiązujący do egzaminu maturalnego z języka polskiego zawiera „Podstawa programowa przedmiotu język polski na IV etap edukacyjny”. Możesz znaleźć ją na stronie internetowej Centralnej Komisji Edukacyjnej:
https://www.cke.edu.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/podstawa-programowa/

ILE JUŻ UMIESZ?

Kolejny etap to sprawdzenie jaką wiedzę posiadasz na dzień dzisiejszy. Dzięki temu okaże się czego jeszcze nie wiesz, co wbrew pozorom jest bardzo ważną informacją. Wtedy dowiesz się, co trzeba powtórzyć, czego jeszcze się nauczyć, na co szczególnie zwrócić uwagę, a co możesz pominąć. Swoją wiedzę możesz ocenić w różny sposób, jednym z nich jest pisanie matur próbnych na lekcjach języka polskiego. Oczywiście w zależności od szkoły, ale w większości klas maturalnych nauczyciele przeprowadzają próbne egzaminy, aby uczniowie mogli zapoznać się z przebiegiem egzaminu  i wymaganą procedurą. Sprawdzić się możesz także sam, poprzez przerobienie matur, które były we wcześniejszych latach.

Archiwalne arkusze znajdziesz na stronie CKE:
https://www.cke.edu.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/
Formę egzaminu maturalnego może Ci także przybliżyć diagnoza maturalna, przygotowana przez CKE, o czym pisaliśmy już we wcześniejszym artykule:

https://studiowac.pl/13240/diagnoza-przedmaturalna-z-jezyka-polskiego-czyli-jak-sie-czujesz-przed-matura-z-polskiego/

przybory szkolne (fot. freeimages.com)AKCJA – ORGANIZACJA

Jeśli wiesz już, jaki zakres materiału musisz przygotować, aby być w pełni gotowym do majowego egzaminu, niezbędne jest zaplanowanie nauki na najbliższy czas. Przydatne będą różne kalendarze i notatniki, w których wszystko zapiszesz.

Z CZEGO KORZYSTAĆ?

Kolejny krok to zebranie materiałów do nauki. Przydadzą się tutaj Twoje podręczniki do języka polskiego, notatki oraz różnego rodzaju repetytoria i opracowania dostępne na rynku. Na pewno przydatne będą także przygotowywane przez nas artykuł, dotyczące matury z języka polskiego. Zatem zachęcamy do ich systematycznego śledzenia.

Z jakich pomocy możesz korzystać? Odpowiedź w poniższym artykule:
https://studiowac.pl/3777/pomoce-maturalne-do-egzaminu-z-jezyka-polskiego/

UCZYĆ SIĘ, ALE JAK?

Warto także wytworzyć swój niepowtarzalny sposób nauki, który ułatwi Ci przyswajanie materiału. Rób notatki, zaznaczaj ważne elementy, niech Twoje zapiski będą kolorowe, aby zachęcały Cię do korzystania z nich. Istotne kwestie rysuj na wykresach, mapach myśli oraz twórz tabelki. Ucz się także ze swoimi koleżankami i kolegami i wymieniaj się z nimi swoimi spostrzeżeniami.

SYSTEMATYCZNOŚĆ CECHĄ LUDZI SUKCESU

A co najważniejsze, bądź systematyczny i nie zwracaj uwagi na ewentualnie pojawiające się trudności. I pamiętaj, trening czyni mistrza! Im więcej teraz popracujesz, tym więcej pewności będziesz miał podczas egzaminu, a sama matura, za kilka lat nie będzie dla Ciebie złym wspomnieniem. :)

K.M.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook