Zdajesz maturę z fizyki? Poniżej przedstawiamy zasady oceniania egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii. Sprawdź na co zwrócić uwagę, a do czego nie musisz przykładać większej wagi. Powodzenia!
Matura z fizyki – zasady oceniania:
- Będziesz oceniany na podstawie jednolitych kryteriów oceniania dla wszystkich maturzystów przystępujących w kraju do egzaminu maturalnego z fizyki i astronomii.
- Przy każdym zadaniu znajduje się informacja, ile maksymalnie punktów możesz uzyskać za poprawne rozwiązanie zadania.
- W zadaniach wszystko, co wykracza poza zakres polecenia, nie będzie oceniane.
- Otrzymasz punkty tylko za poprawne rozwiązanie, stanowiące odpowiedź na polecenie w zadaniu.
- Jeśli podasz kilka możliwych odpowiedzi, nie wiedząc, która może być prawidłowa (np. jedną dobrą i dwie złe), otrzymujesz 0 punktów.
- W zadaniach otwartych, wymagających obliczeń, ocenie podlegają: metoda obliczeń, wykonywanie obliczeń, podanie wyniku z jednostką. Jeśli źle zapiszesz jednostkę lub jej w ogóle nie podasz przy ostatecznych wyniku liczbowym, egzaminator odejmie 1 punkt od wszystkich uzyskanych za to zadanie.
- W zadaniach otwartych, rachunkowych, nie otrzymasz punktów, jeśli zastosujesz złą metodę, a pomimo to wynik obliczeń będzie prawidłowy.
- Jeśli popełnisz błąd merytoryczny w zadaniu otwartym, nie otrzymasz punktu za wynik końcowy.
- Strony przeznaczone na brudnopis nie podlegają ocenie.
- Wynik z egzaminu z fizyki i astronomii nie przesądza o tym, czy egzamin maturalny zostanie uznany za zdany czy niezdany, gdyż od 2010 r. fizykę i astronomię można zdawać wyłącznie jako przedmiot dodatkowy. Wpływ na zdanie egzaminu maturalnego mają wyłącznie przedmioty obowiązkowe.
- Na Twoim świadectwie dojrzałości przy zdawanym przedmiocie pojawi się informacja, na jakim poziomie przystępowałeś do egzaminu i jaki wynik uzyskałeś (wyrażony w skali procentowej).
- Decyzja komisji okręgowej w sprawie wyniku egzaminu jest ostateczna.
Źródło: www.cke.edu.pl
Anna Szcześniak
Komentarze: