Ekonomiczne losy absolwentówEkonomiczne losy absolwentów

Sprawdź po których polskich uczelniach zarobisz najwięcej! Ekonomiczne Losy Absolwentów

Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce zleciło badania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych. Objęło ono 1.5 mln absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy. Można w nim znaleźć dane m.in. czasu szukania pracy absolwentów oraz ich zarobków. System pokazuje tez ryzyko bycia bezrobotnym. Zapraszamy do lektury!

Obszary kształcenia

Rankingi oparte są na danych administracyjnych pochodzących z:

  • systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  • systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym wspierającego pracę MNiSW

Najbardziej opłacalne kierunki to kierunki odpowiednio w obszarach:

  • technicznym
  • nauk ścisłych
  • nauk społecznych
  • nauk humanistycznych
  • nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
  • nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych
  • nauk przyrodniczych
  • sztuki

KIERUNKI TECHNICZNE

Na podstawie danych, najbardziej lukratywną branżą jest obszar nauk technicznych. Absolwenci informatyki mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia. Konkurencję mogą tu jednak stanowić absolwenci SGH, zwłaszcza po kierunku „analiza danych – big data”.

Wsród 20 najbardziej opłacalnych kierunków w tym obszarze aż 14 to informatyka. Zwłaszcza po Politechnice Gdańskiej (średnie zarobki to 8800-8900 zł) i po Politechnice Warszawskiej (średnie zarobki to 8200-8400 zł).

NAUKI ŚCISŁE

I w tym obszarze informatyka i kierunki pokrewne są na pierwszych miejscach. Absolwenci po kierunku informatyka po Uniwersytecie Jagielońskim i analizie danych – big data na SGH mogą oczekiwać zarobków przekraczających 9 tys zł.

NAUKI SPOŁECZNE

Do najbardziej lukratywnych kierunków w tym obszarze należą analiza danych i zarządzanie. Absolwenci po tych kierunkach na SGH, Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych mogą liczyć na zarobki w granicach 7200-9300 zł

NAUKI HUMANISTYCZNE

Najlepiej zarabiającymi absolwentami w tym obszarze są absolwenci Graduate Programme in International Relations na Uniwersytecie Warszawskim (zarobki powyżej 6000zł). Trochę mniejszą pensje mieli absolwenci filologii germańskiej i niderlandystyki (ok. 5400 zł). Wśród absolwentów prawa najlepiej zarabiają absolwenci SWPS.

Absolwenci Akademii Muzycznych i Akademii Sztuk Pięknych zarabiają relatywnie najmniej poniżej 4000 zł. Jedynie absolwenci kierunku instrumentalistyki na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach mogą oczekiwać wynagrodzenia w granicach 4700 – 4950 zł.

ELA procenty czasu po dyplomie

Dane z systemu ELA w dużej części pokrywają się z raportem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak.

Na podstawie ela.nauka.gov.pl


 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook