Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 4 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z języka polskiego (fot.freedigitalphotos.net)

Jak napisać poprawne streszczenie?

Streszczenie to jedno z trudniejszych zadań regularnie pojawiających się na egzaminie maturalnym. Można za nie zdobyć trzy punkty, jednak niewielu maturzystom się to udaje. Co stanowi największą trudność? Jak poradzić sobie z pisaniem streszczenia
i zdobyć maksymalną ilość punktów w tym zadaniu?

Ilość znaków

Streszczenie powinno mieć od 40 do 60 słów – tak jak wskazuje polecenie. Tej liczby należy się trzymać. Streszczenia krótsze lub dłuższe nie będą sprawdzane przez egzaminatorów.

Temat streszczanego tekstu i jego cel

Na początku streszczenia należy określić temat tekstu (jego tezę lub hipotezę), jego cel oraz styl. Zobacz nasze artykuły, które pomogą Ci to zrobić:

Główna treść streszczenia

Kiedy już zrealizujesz punt drugi, pokrótce streść narzędzia, jakimi posługuje się autor, aby udowodnić swoją tezę. Może odwołuje się do badań, opinii ekspertów, przykładów z życia, wiedzy historycznej, socjologicznej lub językowej. To jest miejsce, aby w bardzo ogólny sposób o tym napisać. Staraj się przytaczać informacje w takiej kolejności, w jakiej znajdują się w tekście.

Podsumowanie

W ostatnim zdaniu Twojego streszczenia powinna się znaleźć puenta tekstu, najczęściej będzie to potwierdzenie tezy lub odpowiedź na pytanie postawione we wstępie.

Na co uważać?

Największym błędem streszczających jest przytaczanie szczegółów. Tekst zazwyczaj jest dziesięciokrotnie dłuższy niż jego streszczenie. Z tego powodu nie należy cytować fragmentów tekstu oraz przytaczać mało istotnym elementów. Nie powinno się także opisywać osobistego stosunku do streszczanego tekstu.

Zachowaj spokój i pisz streszczenia!

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Czytaj teksty, analizuj je, powtarzaj style tekstów nieliterackich (linki powyżej) i pisz streszczenia.

Zachęcam Cię do obejrzenia filmiku, w którym możesz zapoznać się z bardziej szczegółowym omówieniem tego zagadnienia: Jak napisać poprawne streszczenie – Wiedza z Wami. Powodzenia!

Emilia Zachoszcz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook