matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)matura matematyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2019 – Matematyka poziom podstawowy – wyniki matury

Podejście do arkusza maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym było obowiązkowe. Arkusz otrzymało 250 489 uczniów. Z egzaminu zwolniono 83 uczniów – laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej.

Maturę zdawało o ponad 21 tysięcy więcej kobiet niż mężczyzn. Aż 1 475 osób rozwiązujących zadania robiło to w arkuszach maturalnych dostosowanych do ich niepełnosprawności. Próg zdawalności wynosił 30%. Maturę zdało 86% osób.

Średni wynik to 58% tj. 29 pkt. W porównaniu do 2018 roku matura z matematyki na poziomie podstawowym w roku 2019 okazała się nieco łatwiejsza. Średni wynik był o 2 pkt. procentowe lepszy, a liczba osób, które zdały była większa o 3 pkt. procentowe (w 2018 roku aż 17% uczniów nie zdało matury z matematyki).

Co pokazały wyniki?

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym potwierdził, że maturzystom nie sprawiają trudności zadania opierające się o pojedyncze działania. Najgorzej wypadły polecenia sprawdzające umiejętności z zakresu geometrii, a dokładniej zadania z działu planimetrii oraz stereometrii. Braki te ukazały głównie polecenia otwarte, wymagające rozszerzonej odpowiedzi.

Piotr Paszelke, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook