Dziecko w dobrych rękach (fot. Pixaby.Com)Dziecko w dobrych rękach (fot. Pixaby.Com)

Kim jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny?

Poszukujesz własnej drogi zawodowej i nie masz pomysłu na siebie? Chciałabyś pomagać, a zarazem edukować, ale nie w roli nauczyciela? Lubisz pracę z ludźmi, masz energię i chęci do działania? Interesują cię kierunki medyczne? Myślisz, że służba zdrowiu to niewdzięczna praca? Dowiedz się więcej o niezwykle potrzebnym zawodzie, wręcz misji, jaką jest praca Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

Karmienie mlekiem mamy (fot. pixabay.com)

W czasach, kiedy wszyscy chcemy zdrowo żyć i staramy wracać do natury, karmienie piersią zdaje się być najbardziej właściwym sposobem żywienia niemowlęcia. Na drugiej szali są jednak koncerny, produkujące sztuczne mleko, które chcą generować zyski ze sprzedaży mieszanek dla dzieci. Często, a może nawet zwykle, młodzi rodzice czują się zagubieni, przez co trudno im zdecydować o sposobie karmienia swojego potomstwa. Z pomocą, w obraniu dobrego kierunku, może przyjść Certyfikowany Doradca Laktacyjny. To praca niezwykła, dla ludzi z pasją i poczuciem misji oraz dla tych, którzy nie boją się porażek.

Kto może zostać Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym tzw. CDL?

CDL to nie osoba z przypadku, lecz z wyboru. Młode osoby, które dopiero poszukują właściwego kierunku studiów albo zastanawiają się, jakie niewymierne korzyści płyną z pracy położnej warto, by rozważyły właśnie wykonywanie tego zawodu wraz z Certyfikatem Doradcy Laktacyjnego. Pracę położnej, szerzej omówiono w dziale poradników o ciekawych zawodach, do których warto zajrzeć. Znajdziesz je tutaj:

https://studiowac.pl/16594/w-tych-zawodach-kobiety-sa-duzo-lepsze-od-mezczyzn/

oraz tutaj:

https://studiowac.pl/3548/poloznictwo-%e2%80%93-kierunek-dla-odwaznych/

Najczęściej doradcą laktacyjnym jest kobieta, z racji osobistych doświadczeń w karmieniu piersią, jednak mężczyźni nie są tu wykluczeni. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie swojej drogi zawodowej, by po kilku latach móc wykonywać ten zawód z zaangażowaniem i pasją. W końcu to także praca, w której odnosi się mnóstwo sukcesów, ale też przeżywa trudne chwile.

CDL to doradca z doświadczeniem, który udziela wsparcia i pomocy matkom oraz ich dzieciom, a także pozostałym członkom rodziny w tematyce laktacji. Uczy radzenia sobie z trudnościami, jakie mogą pojawić się w czasie karmienia piersią.

Noworodek w inkubatorze (fot. pixabay.com)

Każdy, kto myśli o zawodzie CDL musi spełnić nie tylko kryteria osobowościowe, ale przede wszystkim, posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie:

  • być lekarzem, położną, pielęgniarką lub wykonywać inny zawód medyczny przynajmniej od trzech lat,
  • znać teorię o laktacji na poziomie II ogólnym według opracowania międzynarodowej instytucji Wellstart International oraz posiadać udokumentowane 100 godzin pomocy matkom karmiącym i dzieciom,
  • predyspozycje osobowościowe takie jak komunikatywność, łatwość nawiązywania relacji, umiejętność pracy w zespole, radzenie sobie ze stresem, wysoka kultura osobista, empatia,
  • pozytywne nastawienie do macierzyństwa i karmienia piersią,
  • być gotowym do poszerzania i aktualizacji wiedzy o laktacji,
  • mieć skończone 24 lata.

Ponadto kandydaci na CDL nie mogą prowadzić działalności konkurencyjnej, związanej z wprowadzaniem na rynek i propagowaniem preparatów mlekozastępczych. Ostatnim krokiem do uzyskania Certyfikatu, uprawniającego do pracy w charakterze doradcy, jest egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Po uzyskaniu pozytywnych ocen, Rada Centrum Nauki o Laktacji przyznaje na okres siedmiu lat, z możliwością recertyfikacji, tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego i odtąd może on świadczyć specjalistyczne porady laktacyjne. Ciągła praktyka, uczestnictwo w szkoleniach, kursach poszerzających wiedzę o laktacji zapewnia utrzymanie uzyskanego tytułu i rozwój zawodowy.

Co robi CDL?

Główną misją CDL jest edukowanie rodziców, ale pośrednio także wszystkich, którzy chcą wiedzieć możliwie najwięcej na temat karmienia piersią lub mlekiem kobiecym. CDL wspiera mamę, ale nie tylko w jej pragnieniu karmienia własnym pokarmem.

Doradca edukuje o korzyściach wynikających z karmienia piersią lub mlekiem kobiecym podawanym z różnych powodów butelką. Pomaga w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych np. uczy właściwego przystawiania dziecka do piersi, tak by ssanie pokarmu było jak najbardziej efektywne. Pomaga poradzić sobie samodzielnie z trudnościami związanymi z karmieniem piersią, od narodzin aż do decyzji o zakończeniu mlecznej drogi.

Czy praca CDL jest potrzebna?

Tak, bardzo. Podkreślić należy, że w skali kraju Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych jest nieco ponad 600 kobiet. Korzyści z istnienia zawodu CDL są nie do przecenienia. To nie tylko profesjonalna pomoc i doradztwo dla mam i ich dzieci. To także osoba, która promuje w społeczeństwie karmienie naturalne. Pokazuje, że nie taki diabeł straszny, a każde trudności można pokonać. Potrafi przekonać predyspozycjami swojego charakteru, do tego, że warto karmić piersią.

Fachowe wsparcie (fot. pixabay.com)

Karmienie piersią mimo, że jest naturalną potrzebą ssaków, nie jest łatwe. Kobiety zaraz po porodzie zmagają się z nawałem różnych emocji. Często czują się zagubione i bezradne, kiedy nie potrafią przystawić noworodka do piersi. Zdarza się, że nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby pomóc. Właśnie z punktu widzenia, często pozostawionych po porodzie samych sobie matek, możliwość skorzystania z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego zapewnia poczucie bezpieczeństwa i koi. Doradcy zaś, daje satysfakcję z niesionej pomocy.

Sukcesy w praktyce CDL

A. Kwaśny

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook