licea uniwersyteckie (fot.freedigitalphotos.net)

Nowy projekt. Na śląsku powstały uczelnie uniwersyteckie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat edukacji w szkołach średnich? Czy program stworzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiednio przygotował Was do podjęcia studiów na uczelni wyższej? Pytania trudne, ale nowo powstały projekt na Śląsku może stać się przełomem w edukacji.

Na dość ciekawy pomysł wpadły dwa licea ogólnokształcące z Katowic, które wraz z władzami Uniwersytetu Śląskiego postanowiły stworzyć licea uniwersyteckie.

Współpraca pomiędzy III LO im. Mickiewicza oraz IV LO im. Maczka, a Uniwersytetem Śląskim zakłada, że uczniowie obu szkół średnich będą pobierać naukę w oparciu o program przygotowany przez wykładowców UŚ.

Opiekunami klas będą osoby wyznaczone z kadry uniwersyteckiej, natomiast uczniów liceów dodatkowo czekają zajęcia na jednym z wydziałów UŚ. Dwa razy w tygodniu będą organizowane zajęcia w uczelnianych laboratoriach i indywidualne konsultacje dla najzdolniejszych. Ciekawostką jest, że uczestnicy projektu będą mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, ponieważ każdy z nich otrzyma indeks, a oceny z zajęć będą miały wpływ na oceny w szkole średniej.

Niektórzy z Was mogą zastanowić się, po co w ogóle powstał taki projekt? Otóż po pierwsze uczelnia wyższa ma zamiar obserwować młodych ludzi i starać się wyłapać najzdolniejszych uczniów tak, aby nie uciekli do innych miast. Nowy projekt powinien także zwiększyć renomę samej uczelni, jak i przyciągnąć gimnazjalistów do dwóch wyżej wymienionych szkół średnich.

Atrakcją dla samych licealistów jest możliwość korzystania z Centrum informacji Naukowej, Biblioteki Akademickiej, Centrum Kształcenia na Odległość, a także porad doradcy zawodowego.

Zyskają również nauczyciele szkół średnich, ponieważ przewidziane są dla nich konsultacje z pracownikami UŚ, szkolenia i warsztaty. To na pewno poprawi jakość kształcenia w szkole oraz pozwoli nauczycielom łatwiej wyłonić zdolniejszych uczniów.

Projekt zostanie wdrożony w życie od września tego roku. W przypadku LO Mickiewicza do projektu przystąpią uczniowie wszystkich klas, natomiast w przypadku LO Maczka- tylko pierwszoklasiści.

 

Źródła: students.pl, katowice.gazeta.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook