Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

UKSW ? co powinniście wiedzieć o uczelni

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego to jedna z najbardziej cenionych uczelni w stolicy. Jako placówka państwowa co roku przyciąga rzesze młodych ludzi, którzy bezpłatnie chcą się kształcić i poszerzać swoje kompetencje naukowe.

Położenie

Uniwersyteckie kampusy rozciągają się w najzieleńszych rejonach Warszawy. Studenci, którzy lubią regenerować swoje siły na świeżym powietrzu mogą cieszyć się niemalże niezmąconym spokojem z dala od zatłoczonego Centrum miasta, choć oddalonego tylko ok. 15 km. (ale do którego można szybko dojechać). Na kampusie przy ul. Dewajtis nauki pobierają studenci kierunków, takich jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja medialna i dziennikarstwo, polonistyka, kulturoznawstwo, misjologia oraz teologia. Reszta katedr oraz wydziałów znajduje się na ul. Wóycickiego. UKSW posiada dobre połączenia komunikacyjne. W jedno i drugie miejsce kursują autobusy, które często odjeżdżają spod stacji metra. Ponadto na ul. Dewajtis dojeżdżają tramwaje linii 6 oraz 17. Jedynym mankamentem jest to, że po wyjściu z tramwaju trzeba pokonać pieszo drogę, która prowadzi przez las.

[nggallery id=3]

 

Kierunki

Uniwersytet dba o rozwój swoich studentów i oferuje im bogaty wybór kierunków. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Zarówno umysły ścisłe, jak i humaniści mogą bez obaw kształcić się na potocznie zwanym ?Uksfordzie?. Wielu maturzystów zastanawia się, czy wybierając katolicką szkołę, będą mieli obowiązek uczęszczać na wykłady związane z wiarą i religią. Ważny jest kierunek, który wybierzecie. Niemal na każdym kierunków programie studiów znajda się przedmioty o tematyce teologicznej. Jest to jednak niewątpliwa zaleta tej uczelni bowiem wypuszcza ona na rynek pracy absolwentów ?unikatowych? z rzadko spotykaną wiedzą. Konsekwentnie decydując się np. na dziennikarstwo i komunikację społeczną, czy też edukację medialną (podlegają one pod Wydział Teologiczny) będziecie wyposażeni w zakres wiedzy umożliwiający wszechstronne podejście do danego tematu.

A oto kierunki, na których można się kształcić w ramach Uniwersytetu:

 • WYDZIAŁ BIOLOGII I NAUK O ŚRODOWISKU
  kierunki: Biologia, Inżynieria środowiska
 • WYDZIAŁ FILOZOFII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
  kierunki: Filozofia, Ochrona środowiska, Psychologia
 • WYDZIAŁ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY.
  kierunki: Fizyka, Informatyka, Informatyka i Ekonometria, Matematyka, Nauki ścisłe
 • WYDZIAŁ NAUK HISTORYCZNYCH I SPOŁECZNYCH
  kierunki: Archeologia, Ekonomia, Europeistyka, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Historia, Historia sztuki,  Muzeologia, Ochrona dóbr kultury i środowiska, Praca socjalna, Socjologia, Politologia
 • WYDZIAŁ NAUK HUMANISTYCZNYCH
  kierunki: Filologia polska, Filologia (specjalność Filologia klasyczna), Kulturoznawstwo
 • WYDZIAŁ NAUK PEDAGOGICZNYCH
  kierunek: Pedagogika
 • WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
  kierunki: Administracja, Prawo, Stosunki międzynarodowe
 • WYDZIAŁ PRAWA KANONICZNEGO
  kierunek: Prawo kanoniczne
 • WYDZIAŁ STUDIÓW NAD RODZINĄ
  kierunek: Nauki o rodzinie
 • WYDZIAŁ TEOLOGICZNY
  kierunki: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Religioznawstwo, Teologia

 

Studencki rozkład jazdy

Mimo tego, iż do kadry naukowej wchodzą też księża, na uczelni nie można się nudzić. W czasie roku akademickiego organizowanych jest wiele konferencji oraz spotkań, które zrzeszają młodych ludzi i pozwalają im wyrabiać własne opinie poruszając przy tym ciekawe tematy. Ponadto uczelnia stara się organizować dla studentów imprezy, które oderwą ich od szarej rzeczywistości. Zabawy w znanych klubach oraz Juwenalia UKSW co roku przyciągają tłumy chętnych, również tych z innych placówek. W wolnym czasie studenci mogą rozwijać swoje umiejętności w akademickim chórze oraz teatrze.

[nggallery id=4]

 

Opinie

UKSW utrzymuje wysokie pozycje w rankingach i jest jedna z najbardziej obleganych uczelni. Co roku w rekrutacji wielu maturzystów walczy o miejsca właśnie na tej uczelni. Studenci chwalą sobie zajęcia prowadzone przez Uniwersytet, a ich rekomendacje szybko wzniecają zapał wśród potencjalnych kandydatów.
?Studiuję tutaj już 2 lata i z pewnością mogę stwierdzić, że uczelnia jest przyjazna uczniom i kształci ich w odpowiednich kierunkach? ? powiedziała nam Ola, studentka Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Również wystrój budzi uznanie młodych ludzi. ?UKSW od środka bardzo mi się podoba. Sale są czyste, schludne oraz wygodne. Szczególnie w aulach można poczuć komfort wykładów. Każdy student może znaleźć sobie swoje miejsce na uczelni, niezależnie, czy będzie to bufet, czy też dziedziniec? ? dodał Marek, student Teologii. Dużo pozytywnych emocji wywołuje także obecność osła Franka, który wita żaków przed wejściem na uczelnię. ?Droga przez las bywa ciężka i męcząca, ale kiedy dojdzie się już na koniec i zobaczy Franka, to od razu pojawia się uśmiech na twarzy? ? zachwyca się Ania, studentka Kulturoznawstwa.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

Kampusy to nie tylko szkolne mury, gdzie młodzież pobiera nauki. Przy ul. Wóycickiego znajduje się piękne Auditorium Maximum, które zadziwia swoim ogromem i nowoczesnością znajdujących się w nim sal oraz auli. W środku lasu przy ul. Dewajtis oprócz gmachu Papieskiego Wydziału Teologicznego można znaleźć Kościół Kamedułów z figurą Michała Wołodyjowskiego umieszczonego na szczycie wieży. Na tyłach budowli znajduje się grób Stanisława Staszica. Duża popularnością wśród studentów cieszy się Osioł Franek, który zamieszkuje na terenie kampusu.

[nggallery id=5]

 

Warunki

Uniwersytet stara się zadbać o najlepszej klasy wyposażenie sal i auli. Zarówno na ul. Dewajtis, jak i na ul. Wóycickiego, można znaleźć nowoczesne rzutniki, punkty ksero, kamery oraz dostęp do WiFi. To pozwala uczniom na bieżąco łączyć się ze światem i w pełni korzystać z udogodnień oferowanych przez placówkę. Niemożna także zapomnieć, że UKSW jest członkiem grupy „U 10” zrzeszające uczelnie przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Uczelnię cechuje nie tylko dokładność, ale również profesjonalizm i wyszkolenie kadry (UKSW posiada ponad 785 nauczycieli akademickich). Każdy z wykładających posiada tytuł, który świadczy o jego znajomości przedmiotu i odpowiednich kompetencjach. Materiał pozwala studentom rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerzać horyzonty. Koła naukowe oraz dodatkowe konsultacje to szansa dla tych, którzy chcą w pełni czerpać z zasobów UKSW. O czym jeszcze warto wspomnieć to fakt, że UKSW wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnych studentów organizując stypendia zagraniczne oraz poszerzając dotychczasowe formy kształcenia (wykład, ćwiczenia, konwersatoria) o e-learning.

 

Katarzyna Kujawa

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook