Stypendia socjalne

Dobra wiadomość w sprawie stypendiów socjalnych dla studentów!

Studia to z pewnością inwestycja. Dla wielu młodych ludzi znaczną przeszkodą w ich podjęciu są koszty związane z utrzymaniem. Stypendia socjalne pomagają żakom w trudnej sytuacji materialnej, jednak zasady ich przyznawania wzbudzały do tej pory wiele kontrowersji. Od 1 października 2011 roku wchodzi w życie reforma szkolnictwa wyższego, która zakłada m.in. łatwiejszy dostęp do stypendiów socjalnych.

Stypendium socjalne przyznaje się studentowi, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Na początku każdego roku akademickiego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku – należy wykazać dochód rodziny studenta w przeliczeniu na jedną osobę. Poza stypendiami socjalnymi możliwe jest otrzymywanie świadczeń za bardzo dobre osiągnięcia w nauce.

Jak się jednak okazuje, często stypendium naukowe można było otrzymać o wiele łatwiej niż socjalne. Jeśli student przyłożył sie do nauki w danym semestrze, to średnia z ocen w wysokości już ok. 4,5 zapewniała mu w kolejnym kilkaset złotych kieszonkowego. Paradoksalnie, przepisy regulujące otrzymywanie stypendiów socjalnych były bardziej rygorystyczne. Wiązało się to z bardzo niskim progiem dochodowym – w praktyce tylko studenci znajdujący się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej mogli je otrzymać.

Co więcej, ciekawe zjawisko obserwuje się w przypadku uczelni z bogatszych rejonów kraju. Niektóre z nich nie mogąc znaleźć studentów, którym przysługuje prawo do stypendiów socjalnych, obniżały kryteria dotyczące przyznawania świadczeń za dobre wyniki w nauce. Jak widać, problem istnieje.

Co więc ulegnie zmianie od 1 października tego roku?

Po pierwsze, zmienią się proporcje dotyczące przyznawania stypendiów socjalnych i naukowych, które na chwilę obecną wynoszą 50:50. Nowy rok akademicki to zwiększenie puli funduszy na stypendia socjalne o 10 %. Oznacza to, że pieniędzy dla studentów ubiegających się o świadczenia z powodu trudnej sytuacji materialnej będzie więcej!

Po drugie, podwyższony zostanie górny próg dochodowy, który wiąże sie z warunkiem niezbędnym do otrzymania stypendium socjalnego. Na chwilę obecną wynosi on 602 zł miesięcznie na jedną osobę w rodzinie studenta. Nowe przepisy przewidują, że próg ten zostanie podniesiony aż o 30 %. To z kolei sprawi, że łatwiej można będzie takie stypendium otrzymać.

Przewidywane reformy to z pewnością dobra wiadomość: zmiany pozwolą zwiększyć dostępność studiów dla gorzej sytuowanych studentów.

ST

 

 

Komentarze:

 1. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/09/30 o 09:07

  Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
  • Alice pisze: 2020/10/05 o 10:53

   @doradca czy na waszej uczelni są dostępne jakieś stypendia? Czy one wszystkie są dostępne na każdym trybie realizowania studiów?

 2. Zuzanka pisze: 2020/10/04 o 11:08

  W temacie studiów to na pierwszym stopniu udało mi się zgarnąć stypendium rektora, mam nadzieję, że na drugim stopniu również mi się uda, ale nie wiem czy studenci, któzy wybrali tryb online również mogą otrzymać stypendium rektora czy socjalne ?

  (odpowiedz)
 3. zok pisze: 2020/10/05 o 12:03

  dośc daleko mam do uczelni… czy jest możliwość studiowania online?

  (odpowiedz)
 4. bola pisze: 2020/10/11 o 17:00

  @Alice chyba na każdej uczelni można ubiegac się o stypednium socialne
  @Doradca czy jest możliwość opłaty ratalnej za semestr?

  (odpowiedz)
 5. dero pisze: 2020/10/12 o 10:32

  Czy istnieje dopłata dla uczniów wynajmujących mieszkania? Jakieś stypendium mieszkaniowe czy coś w podobnym stylu?

  (odpowiedz)
 6. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/10/12 o 13:57

  Witaj, zok! Na naszej uczelni oferujemy także studia w trybie online. Czy jesteś zainteresowany jakimś konkretnym kierunkiem? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)
 7. DoradcaOnlineVistula pisze: 2020/10/12 o 13:58

  Witaj, dero! Uczelnia Vistula wyposażona jest w bogaty system stypendialny. Mamy między innymi stypendium socjalne powiększone ze względu na miejsce zamieszkania. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook