matura ustna jezyk polski 2011

Maturalne zmiany od 2015 roku?

Centralna Komisja Edukacyjna szykuje zmiany dotyczące formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego. Dotyczą one przede wszystkim części ustnej, a więc prezentacji maturalnych, które już od dłuższego czasu krytykowano.

Wszystko wskazuje na to, że nowa matura z języka polskiego odbędzie się w maju 2015 r., natomiast ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie najwcześniej w 2012 r. Obecnie eksperci zatrudnieni przez CKE zajęci są opracowaniem nowej formuły egzaminu maturalnego z języka polskiego – zarówno części ustnej jak i pisemnej.

Kształt obecnego egzaminu – powszechnie krytykowanego przez nauczycieli – CKE chce zastąpić bardziej skutecznym, a nie wykluczone, że w przypadku języka ojczystego będzie on przypominał starą maturę – abiturient losuje więc pytanie spośród opracowanego zestawu, ma kilka minut na przygotowanie się, następnie udziela odpowiedzi.

Głównym argumentem przemawiającym za potrzebą maturalnych zmian jest powszechne zjawisko kupowania prezentacji przez maturzystów. Takich obaw nie było w 2005 r., kiedy wprowadzono obecną formułę egzaminu. Kilkumiesięczne przygotowywanie prezentacji wybranego przez siebie tematu, miało być sposobem na rozwijanie pasji uczniów oraz docenienie ich indywidualizmu. Niestety, część uczniów szła na łatwiznę, kupując gotowce w Internecie i ucząc się ich na pamięć.

O reformie w szkolnictwie, a zwłaszcza zmianach związanych z formułą egzaminu maturalnego mówi się już od kilku lat, jednak dopiero w tym roku przedsięwzięto konkretne decyzje w tym kierunku. Nowy projekt przetestowano nawet na grupie 500 uczniów. Wyniki tych badań pozwolą na podjęcie ostatecznej decyzji, dotyczącej kształtu nowej matury.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: CKE, Rzeczpospolita

 

Komentarze:

  1. Renata90 pisze: 2012/07/10 o 15:05

    ufff, dobrze, ze maturę z polskiego mam już za sobą:))

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook