Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z matematyki (fot.freedigitalphotos.net)Ranking 7 najlepszych aplikacji mobilnych do matury z matematyki (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – matematyka podstawowa – wyniki matury

Do matury z matematyki na poziomie podstawowym przystąpiło 374 916 uczniów.  Egzamin zaliczyło 85 proc. zdających. Średni wynik to 55,84 procent.

Zdawalność egzaminu była najwyższa w liceach ogólnokształcących. Tam egzamin zaliczyło ponad 60 procent uczniów. Najsłabiej wypadły technika oraz licea uzupełniające. Dla tamtejszych absolwentów matura z matematyki okazała się za trudna. Zdało ją ponad 30 proc. maturzystów. Średnie wyniki również okazały się najlepsze dla liceów ogólnokształcących. Dla pozostałych typów szkół arkusz na poziomie podstawowym okazał się za trudny. Rezultaty prezentowały się następująco: licea ogólnokształcące – 65 proc., licea profilowane – 35 proc., technika – 45 proc.

Co ciekawe, wyniki pokazują, że z maturą z matematyki radzą sobie nie tylko umysły ścisłe, ale również powszechnie zwane „humany”. To właśnie ci niepewni swoich umiejętności najbardziej obawiali się końcowego rezultatu. – Nienawidzę matmy, zawsze miałem problemy, żeby zaliczać kartkówki i klasówki, a tu nagle przyszedł czas matury. Na szczęście korki i nauka zrobiły swoje i zdałem. Udało mi się nawet zdobyć sporą ilość punktów – chwali się Paweł.

Najlepiej z matematyką poradzili sobie maturzyści z opolszczyzny.  Egzamin zaliczyło 90,2 procent zdających uczniów. Najsłabsze okazały się województwa świętokrzyskie i zachodniopomorskie. W porównaniu z ubiegłym rocznikiem, matura 2012 wypadła o wiele lepiej. Uczniom udało się podwyższyć średnie o blisko 7 punktów. W ogólnej opinii wciąż jednak panuje przeświadczenie, że matura to bzdura.  – Po co nam ta matma? Niech ją zdają ci, co chcą. W dalszej rekrutacji humanistów na nic ona się zdaje, a tylko zaniża świadectwo dojrzałości – burzy się Magdalena.

 

źródło: CKE, AGORA

K. Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook