korepetycje (Fot.freedigitalphotos.net)

Pomoce maturalne do egzaminu z języka polskiego

Lektury, epoki i wypracowanie. Maturzyści często narzekają na zakres materiału do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Odpowiednia organizacja czasu i materiały pomogą zmierzyć się z tym problemem.

GRUNT TO PLAN

Czasami nie potrzeba długiego okresu, aby doskonale przygotować się do matury. Wystarczą chęci, zaangażowanie i plan działania. Najlepiej już na początku klasy maturalnej odpowiednio rozłożyć sobie naukę. Dobrym sposobem jest wyszczególnienie własnych braków. Przez poprzednie lata liceum na pewno mierzyliście się z lekturami. Warto uświadomić sobie, czego nie pamiętacie, co trzeba nadrobić i dołożyć to do listy zadań, które są przed Wami.

CO NA START?

Na maturze czeka Was część dotycząca rozumienia tekstu oraz wypracowanie. Wiele pytań może odnosić się do wiedzy z poza arkusza, dlatego ważne jest, aby orientować się zarówno w tekstach, jak i w epokach. Zanim zabierzecie się za ćwiczenie pisania, upewnijcie się, że macie opanowany materiał teoretyczny. Dobrym pomysłem jest rozwiązywanie testów z ubiegłych lat oraz zakup kompendium, w którym znajdziecie konkretne informacje potrzebne do matury. Teraz na rynku nie trudno znaleźć vademecum, w którym znalazłyby się wszystkie zagadnienia związane z normą programową.

NAJWAŻNIEJSZA RUTYNA

Systematyczne powtarzanie i ćwiczenie może obficie zaowocować na egzaminie.Przeglądając zbiory testów z ubiegłych lat oraz tych przygotowanych przez specjalistów, oswajacie się z formą arkusza i z przykładowymi zadaniami, jakie mogą Was spotkać. Wydawnictwa co roku oferują uczniom serie matur zebranych w jednej książce. Można tam znaleźć zarówno matury podstawowe, jak i rozszerzone. Dodatkowo, warto poćwiczyć swoje pisanie. Na rynku funkcjonują poradniki, które pokazują jak pisać, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia tekstu i jakich błędów nie popełniać. Opanowanie podstawowych zasad na pewno pomoże Wam zmierzyć się z trudem kreowania własnej wypowiedzi pisemnej.

A W DOBIE INTERNETU…

Dzisiaj, kiedy pierwsze skrzypce gra sieć, warto się z nią zaprzyjaźnić. Na forach i stronach internetowych możecie znaleźć szereg pomocy i ćwiczeń, które pozwolą Wam utrwalić zdobytą wiedzę i nauczą dokładności w myśleniu i tworzeniu odpowiedzi. Im więcej spotkań z językiem polskim, tym większa pewność na egzaminie z tego przedmiotu.

źródło: maximus.pl

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook