matura angielski

Matura 2007 – angielski podstawowy – arkusze maturalne

Matura 2007 z języka angielskiego na poziomie podstawowym składała się z trzech części. Zdający musieli wykazać się uważnym słuchaniem, czytaniem oraz kreatywnym tworzeniem wypowiedzi pisemnej. Czas przeznaczony na rozwiązanie arkusza to 120 minut.

Słuchanie, ze względów technicznych zajmowało ok. 20 minut. Zdający musieli przygotować się na podwójne odczytywanie płyty i czas przeznaczony na zakreślenie odpowiedzi. Pozostałe minuty należało wykorzystać na dwie ostatnie części arkusza. To, ile czasu poświęcono na konkretną część, pozostawało wyborem maturzystów. Do zdobycia było 50 punktów. Aby zaliczyć egzamin dojrzałości uczniowie musieli zdobyć minimum 30 procent.

Pierwsza część słuchania trwała ok. 20 minut. Zadania nie należały do najtrudniejszych. Pierwsze polecenie wymagało od zdających doboru odpowiedzi do wysłuchanych materiałów dot. programów telewizyjnych. Następnie maturzyści usłyszeli wypowiedzieć o huraganie w Stanach Zjednoczonych. Musieli określić, czy podane w arkuszu zdania są prawdziwe, czy też fałszywe. Ostatnią rzeczą w tej części było rozwiązanie zadania typu „abc”. Na podstawie wywiadu z opiekunką do dzieci młodzi ludzi zobowiązani byli wskazać jedną poprawną odpowiedź z trzech podanych.

W części rozumienia tekstu czytanego również pojawiły się trzy zadania. Pierwsze opierało się na informacjach o muzeach w Edynburgu. Na podstawie krótkich opisów zdający musieli przyporządkować właściwy obiekt do podanych opisów. Kolejny załączony tekst to fragment autorstwa Richarda Masona. W oparciu o to dzieło maturzyści musieli określić, czy załączone zdania są prawdziwe, czy też nie. Ostatni element sprawdzał, czy młodzież potrafi eliminować błędne odpowiedzi i wybierać tą właściwą.

Pisemna część wymagała od uczniów stworzenia dwóch tekstów. W zadaniu 7 uczniowie musieli napisać zaproszenie oparte na wskazówkach zawartych w arkuszu. Egzaminatorzy oceniali to, czy w zadaniu będą uwzględnione elementy, takie jak:  powód zaproszenia, uzasadnienie wyboru Black Swan Club, informacje o atrakcjach oraz wskazówki dojazdu. Maksymalna ilość punktów to 5. Zadanie 8 było już nieco trudniejsze. Tam egzaminatorzy sprawdzali umiejętność tworzenia dłuższej wypowiedzi, w przypadku tego rocznika był to list do przyjaciela z zagranicy o znalezieniu zwierzęcia. Zdający musieli zawrzeć: jakie to zwierzę, gdzie zostało znalezione, dlaczego zostało zabrane do domu, jakie były reakcje domowników, jakie sprawiało problemy oraz jakich obowiązków wymagało.

Arkusz sprawdzał nie tylko poziom znajomości podstaw języka, ale również jego użycie w życiu codziennym. Maturzyści musieli pokazać, że potrafią porozumieć się po angielsku w każdej sytuacji, zarówno będąc słuchaczem, jak i samym mówcą. Poziom podstawowy postawił zdającym pewne wymagania. Każdy z osobna musiał udowodnić, że posiada umiejętność czytania, słuchania oraz pisania.

 

Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Zobacz arkusz online:

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook