Matura Niemiecki (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – niemiecki podstawowy – arkusze maturalne

Egzamin z języka niemieckiego przeprowadzony był na tej samej zasadzie, co wszystkie inne egzaminy z języka obcego. Oprócz matury ustnej, na uczniów czekał arkusz, podzielony na trzy części. Zdający w ciągu 120 minut musieli rozwiązać 8 zadań z różnych bloków. Do zdobycia było maksymalnie 50 punktów. Minimum zaliczeniowe to standardowe 30 procent.

Walkę z językiem rozpoczęto od słuchania, na które ze względów technicznych przypadało 20 minut. Pierwsze zadanie opierało się na wysłuchaniu tekstu o biegu maratońskim. Na jego podstawie należało określić, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe. Kolejne źródło to opisy ośrodków wypoczynkowych. Do maturzystów należało połączyć spikera z wybraną przez niego opcją turystyczną. Ostatnie polecenie  należało wykonać po wysłuchaniu wywiadu z kucharzem. Na bazie jego słów młodzież ustalała, która odpowiedź z trzech podanych, jest tą właściwą. Za ten blok można było uzyskać 15 punktów.

Część rozumienia tekstu pisanego również zawierała trzy źródła. Pierwsze polecenie wymagało dobrania właściwego pytania do fragmentu wywiadu. Następnie na zdających czekał kolejny tekst ze strony jetzt.de, na podstawie którego musieli oni znaleźć jedną dobrą odpowiedź. Na samym końcu czekało zadanie typu prawda/fałsz. Źródłem pracy był tekst z magazynu.

Tworzenie wypowiedzi pisemnej opierało się na dwóch częściach, a raczej dwóch pracach do stworzenia. Po pierwsze, maturzyści musieli utworzyć wiadomość e-mail do koleżanki z Niemiec, w którym: zaproszą ją do szkoły na Dzień Niemiecki, przedstawią program, poproszą o dowóz materiałów o kraju oraz wskażą drogę dojazdu. Całość oceniano na 5 punktów. Drugie polecenie zobowiązywało do napisania listu do kolegi z Niemiec, w oparciu o następujące wskazówki: wskazanie celu swojej podróży za granicę, opisanie problemu związanego z organizacją i zakwaterowaniem, opisanie reakcji rodziców oraz propozycja wspólnego wyjazdu i pytanie o plany kolegi. Za dobry tekst można było zdobyć maksymalnie 10 punktów.

Wybór języka niemieckiego staje się coraz bardziej powszechny. Młodzież chce nie tylko posługiwać się angielskim, ale wybiera również inne języki obce. Według zdających egzamin w 2012 roku, arkusz nie był trudny. – Matura była ciekawie skomponowana, zadania wymagały myślenia, ale jeśli dobrze wczytało lub wsłuchało się w teksty, można było zrozumieć, o co chodzi – mówi Anna z Warszawy.


Źródło: cke.edu.pl
Katarzyna Kujawa

 

Zobacz arkusz online:

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook