Matura Niemiecki (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – niemiecki rozszerzony – odpowiedzi do arkuszy

Część języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym objęła dwa arkusze.

W pierwszym arkuszu znalazły się zadania z zakresu struktur leksykalno-gramatycznych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej.  Za poprawne odpowiedzi można było uzyskać maksymalnie 5 punktów. W drugiej części na zdających czekało wypracowanie. Za napisanie tekstu, który spełniał wszystkie wymogi egzaminacyjne, można było zdobyć  18 punktów.  Łącznie za arkusz I można było otrzymać 23 punkty.

W arkuszu drugim na uczniów czekało rozumienie tekstów słuchanych i pisanych. Za część pierwszą można było zdobyć 15 punktów (po 5 punktów za każde zadanie), zaś za drugą 12 (zadania punktowane kolejno – 4, 5, 3 punkty).

Według sprawozdania CKE najsłabiej z całego poziomu rozszerzonego wypadło stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych. Tam poziom wykonania zadań spadł poniżej 0,50. To pokazuje, że uczniowie wciąż nie radzą sobie z posługiwaniem się językiem w praktyce.Sami zdający uznali, że najtrudniejsza była praca z tekstami.  – Uważam, że w tym roku w arkuszu pojawiły się wyjątkowo ciężkie teksty. Miałam problem z odczytaniem intencji autora i udzieleniem prawidłowej odpowiedzi – stwierdza Barbara z Zakopanego.

Cieszy za to poprawa wyników prac. Uczniowie coraz lepiej wypadają w wypracowaniach i zdobywają wyższe noty. W 2012 roku progi łatwości przekroczyły 0,60. Jednak według CKE, najlepiej wypadła część słuchana. Poziom łatwości wszystkich aspektów mieścił się w przedziale 0,68 – 0,97. Uczniowie również uznali, że praca z materiałami nie sprawiła im trudności.  – Cieszy mnie fakt, że w końcu słuchanki zaczęły być przyjazne dla uczniów. Decydując się na maturę rozszerzoną, tak jakby deklarujemy się, że z językiem mamy styczność na co dzień. Dlatego też poziom wszystkich zadań nie powinien być zaskoczenie – ocenia Bartłomiej z Ząbek.

Katarzyna Kujawa, źródło: cke.edu.pl

Zobacz odpowiedzi online:

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook