matura angielski

Jak skutecznie mówić po angielsku?

Matura ustna z języka angielskiego niejednemu uczniowi spędza sen z powiek. Poziom nauczania w szkołach nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami młodych ludzi. Często dopiero poza murami szkoły można skutecznie nauczyć się mówienia. Jak to zrobić? Prezentujemy kilka pomysłów, które pomogą w oswojeniu się z angielskim.

Na start czytanki

W mówieniu w obcym języku najgorszy jest brak pewności. Zaaklimatyzowanie się w nowym akcencie i wymowie usprawnią czytanki. Niezależnie od treści warto na głos czytać teksty po angielsku, aby oswoić się z wszelkimi trudnościami. Dobrym patentem są samouczki. Książki posiadają płyty, na których lektorzy czytają materiały zawarte w środku. Aby lepiej powtarzać słowa i dobrze stawiać akcenty, warto najpierw przesłuchać treści, a dopiero potem samemu je czytać.

Wyjazd dla ambitnych

Język najlepiej poznawać w ekstremalnych sytuacjach, takich jak wyjazdy zagraniczne. W nowym miejscu, w obcej kulturze, potrzeba determinacji i szybkiej nauki angielskiego. Żeby przetrwać, trzeba się jakoś porozumieć.  Na miejscu ciężko będzie spotkać Polaka, który Wam pomoże. Dlatego też rzucenie się na głęboką wodę może być strzałem w dziesiątkę i przełamaniem wszelkich barier.

„Tak” dla native speakerów

Coraz więcej szkół oferuje kursy, na których lektorzy skupiają się tylko i wyłącznie na ćwiczeniu mówienia. Grupy są niewielkie, dzięki czemu każdy z zapisanych może się wypowiedzieć. Publiczne mówienie, słuchanie innych i regularne stykanie się z językiem, daje możliwość opanowania stresu i odrzucenia wszelkich lęków. Native speakerzy zadbają o to, aby wypowiadane słowa były poprawne i płynne.

Nauka na błędach

Podobno popełniane błędy i krytyka dają większą motywację do działania. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, ale kiedy już zacznie się mówić, stanie się to czymś normalnym. Dobrym pomysłem na skuteczne i poprawne wypowiadanie się, są lekcje z przyjaciółmi. Na pewno wśród swoich kolegów macie osoby, które lepiej radzą sobie z językiem. Warto zebrać grupę, w której jedno z Was będzie sprawdzać i oceniać innych. Plusem takich spotkań  jest dobra atmosfera. Wśród ludzi, którzy są Wam bliscy, będziecie czuć się komfortowo i popełniane błędy nie zablokują Waszej psychiki.

 

źródło: edulandia.pl
Katarzyna Kujawa

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook