matura informatyka (freedigitalphotos.net)matura informatyka (freedigitalphotos.net)

Matura 2012 – informatyka podstawowa – wyniki matury

Do matury z informatyki na poziomie podstawowym przystąpiło 2 165 uczniów. Maksimum osiągnięte na egzaminie to 98 proc., zaś sama średnia krajowa zatrzymała się na 38 proc. Odchylenie standardowe oszacowano na 18. Co ciekawe, przedmiot ten wybrało 25 proc. więcej maturzystów, niż w roku ubiegłym.

Najwięcej przystępujących do egzaminu na tym poziomie stanowili absolwenci techników. Informatykę wybrało ponad 70 proc. zdających. Średnie wyniki nie przekroczyły nawet połowy punktów. Najlepsza okazała się młodzież z liceów ogólnokształcących. Średni rezultat wyniósł tam 41 proc. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie technikum z 37 proc. na koncie. Ostatnie miejsce zajęły licea profilowane, które osiągnęły 22 proc. W zestawieniu, ze względu na niską liczbę chętnych, nie brano pod uwagę liceów uzupełniających i techników uzupełniających.

W zestawieniu staninowym najwięcej uczniów znalazło się na poziomie piątym. 20 proc. całej zdającej populacji uzyskało wyniki w przedziale 33-42 proc. Najwyższy dziewiąty stanin w tym roku wyznaczył próg w wysokości 71 proc. Najwyższe wyniki udało się uzyskać tylko 4 proc. Martwi jednak fakt, że wciąż znajdują się osoby, których prace schodzą prawie do zera. Na pierwszym poziomie z rezultatem od 0 do 8 proc. zakwalifikowano aż 4 proc.

W ogólnej opinii wyniki nie są zadowalające.  – Uważam, że zarówno mój rezultat, jak i te w całym kraju, nie są powodem do dumy. Decydując się na informatykę, trzeba mieć o niej pojęcie, a co się z tym wiąże wykazać się prawie perfekcyjną wiedzą. Osobiście, nie udało mi się przekroczyć połowy punktów, co mocno mnie zmartwiło – ocenia Jakub z Częstochowy.

źródło: cke.edu.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook