Matura z biologii (Fot.freedigitalphotos.net)

Jak i z czego uczyć się do matury z biologii?

Biologia należy do jednych z przedmiotów, których nauczenie się wymaga wysiłku i dobrej pamięci. Zapoznanie się ze wszelkimi zagadnieniami wiąże się z kreowaniem nowego języka technicznego i wejściem w świat życia istot i roślin. Aby dobrze przygotować się do matury, wystarczy plan działania i chęci.

Ocena ambicji

Warto na początku określić, czy interesuje Was poziom podstawowy, czy też rozszerzony. Wiadomo, jeden i drugi wymaga przygotowania, jednak w przypadku wyższego poziomu, zwiększają się szanse w dalszej rekrutacji na studia. Dzisiaj, na kierunkach takich jak medycyna, czy też biotechnologia, pod uwagę brani są uczniowie tylko z rozszerzeniem. Jeśli czujecie, że musicie wybrać ten poziom, a wiecie, że czeka Was dużo wysiłku, trzeba wcześniej zabrać się do solidnej pracy.

Przyjaźń z materiałem

Opanowanie świata człowieka, roślin, czy też zwierząt to długotrwały proces. Na początku Waszej pracy z materiałem, warto dobrze zaznajomić się, co będzie przez Was opanowywane przez następne miesiące. W biologii istnieje wiele słów i terminów, które są kluczowe i które trzeba znać. Na to też zwróćcie uwagę. Początki bywają trudne, dlatego nie wolno się zniechęcać. Przecież każdy zaczynając cokolwiek, nic jeszcze nie wie. Dopiero z czasem, im więcej wiemy, tym łatwiej przychodzi zapamiętywanie kolejnych kwestii.

Po co sięgnąć?

Dróg uczenia się jest wiele. Jeśli wybieracie samodzielną pracę z biologicznymi zagadnieniami, musicie wyposażyć się nie tylko w notatki, ale także w odpowiednia kompendia, które wskażą uwagę na materiał opracowany pod kątem matury. Na rynku kilka wydawnictw co roku przygotowuje serie vademeców, z którego nawet oporni uczniowie są w stanie czegoś się nauczyć. Dodatkowo, dla ambitnych i myślących o karierze zawodowej związanej ze światem przyrody, pozostaje jeszcze Ville.  Ta wielka encyklopedia podejmuje wszystkie tematy biologiczne i odpowiada na większość pytań i trudności dotyczące tego przedmiotu.

Fiszki dla urozmaicenia

Obecnie, w księgarniach można znaleźć również fiszki biologiczne. Dzięki takiej zabawie z hasłami i terminami, szybko można oswoić się z biologią i zmotywować do dalszego poznawania tego ciężkiego, ale zaskakującego i przyjemnego świata. Koszt takiego małego pakietu jest niski, a wysilając swoją kreatywność można w przyszłości zapunktować na maturze.

Katarzyna Kujawa, źródło: ebiologia.republika.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook