Na tegorocznych maturzystów od października czekać będą dwa nowe kierunki na SGGW. Pierwszy z nich to Bioinżynieria zwierząt a drugi to Gastronomia i hotelarstwo.
Bioinżynieria zwierząt
Kierunek będzie prowadzony na studiach stacjonarnych I stopnia na Wydziale Nauk o Zwierzętach. Dostępnych będzie 60 miejsc. Studenci będą kształceni w zawodzie bioinżynieria specjalizującego się w bioinżynierii zwierząt. Absolwenci uzyskają stopień inżyniera.
W kształcenie na kierunku Bioinżynieria zwierząt zaangażowani są naukowcy o cenionym dorobku w dziedzinie nauk o zwierzętach i medycyny weterynaryjnej, zajmujący się badaniami z zakresu genetyki zwierząt, embriologii, cytologii, immunologii, fizjologii, żywienia, hodowli i biologii zwierząt, ekologii i toksykologii środowiska zwierząt, nanotechnologii i nanobiotechnologii oraz nowoczesnych analitycznych technik instrumentalnych.
Rynek pracy
Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w:
- przemyśle biotechnologicznym zajmującym się produkcją substancji bioaktywnie czynnych wykorzystywanych w medycynie, farmacji, weterynarii i produkcji zwierzęcej,
- aboratoriach diagnostycznych i analitycznych powołanych do badania materiału biologicznego i oceny toksyczności środowiska,
- przemyśle nanobiotechnologicznym,
- instytucjach stosujących do badań modele zwierzęce oraz w jednostkach naukowo-badawczych, edukacyjnych, kontrolnych i rządowych (polskich i UE).
Gastronomia i hotelarstwo
Kierunek będzie prowadzony na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Studenci, którzy ukończą stacjonarne studia I stopnia uzyskają tytuł inżyniera. Dla kandydatów przygotowano 60 miejsc.
Studenci zdobędą umiejętności projektowania, organizacji i wyposażania przedsiębiorstw gastronomicznych i hotelarskich, zarządzania finansami i zasobami ludzkimi, techniki i technologii gastronomicznej, jak również planowania żywienia dostosowanego do indywidualnych potrzeb konsumentów oraz doboru optymalnych strategii marketingowych na rynku usług gastronomicznych i hotelarskich.
W programie kształcenia są między innymi zagadnienia dotyczące planowanie żywienia dla różnych grup ludności, mikrobiologii i higieny produkcji żywności, zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w gastronomii, technologii gastronomicznej, obsługi konsumentów w gastronomii, towaroznawstwa, hotelarstwa, projektowania technologicznego w zakładach gastronomicznych i hotelarskich, cateringu oraz badań marketingowych na rynku usług.
Rynek pracy
Absolwenci będą mogli:
- prowadzić własną działalność gospodarczą,
- kierować przedsiębiorstwami gastronomicznymi, cateringowymi i hotelarskimi, w placówkach,
- pracować w placówkach zajmujących się zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym i żywności i żywienia człowieka.
SGGW to najstarsza i największa uczelnia w Polsce o profilu przyrodniczym. W 2010 i 2011 roku SGGW zdobyła I miejsce w konkursie ACI na „Najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię Polsce”, a w 2012 roku tytuł „Najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelni w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”. SGGW ukończyło dotychczas ponad 140 tys. absolwentów. Łącznie w SGGW studiuje 27 tys. osób.
W roku akademickim 2013/2014 uczelnia oferuje 34 kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Ponad 10 000 miejsc.
Źródło: edukolandia.pl
J. Jankowska
Komentarze: