Matura z historii na poziomie rozszerzonym odbyła się 17 maja 2013 roku. Jeżeli planujecie zdawać maturę z tego przedmiotu w przyszłym roku, powinniście sprawdzić, jaki zadania były w poprzednich latach.
Tematy
Matura na poziomie rozszerzonym miała mniej pytań niż na podstawowej. Trzeba było rozwiązać 26 zadań. Egzamin składał się z trzech części.
W pierwszej z nich znajdowały się teksty źródłowe, fotografie i mapy. Pojawiły się także ilustracje przedstawiające rzymską płaskorzeźbę, Muzykujące Japonki, rysunek opublikowany w polskim czasopiśmie satyrycznym w 1934 roku, niemiecki plakat wydany przez Hakatę w 1890 r., polski plakat z 1982 r., fragment obrazu Jana Matejki, fragment tablicy genealogicznej dynastii Romanowów, oraz mapy.
W pozostałych zadaniach należało uporządkować chronologicznie wydarzenia z historii starożytnej oraz rozpoznać polityków ateńskich na podstawie zamieszczonych cytatów.
W części drugiej należało zanalizować źródła wiedzy historycznej. Tematem przedstawiał się następująco:
- Żołnierze i dowódcy w konfliktach zbrojnych od starożytności do XX w.
W części trzeciej trzeba było zmierzyć się z wypracowaniem. Były dwa tematy do wyboru:
- Krzyżacy ? krzewiciele chrześcijaństwa nad Bałtykiem, czy najeźdźcy? Scharakteryzuj i oceń działalność zakonu krzyżackiego nad Bałtykiem od XIII do początku XVI w.
- Nasze granice? [?] Wszędzie, gdzie nasi walczą i giną. Scharakteryzuj udział żołnierzy polskich w walkach poza krajem w czasie II wojny światowej i oceń wpływ ich czynu zbrojnego na kształt niepodległej Polski.
Opinie
Według maturzystów matura na poziomie rozszerzonym była trudna. Duży problem sprawiły wypracowania i ogólnie cała część druga.
?Miałem ogromny problem z wybraniem tematu. Ostatecznie zdecydowałam się na ten drugi, ponieważ okres II wojny światowej opanowałam znacznie lepiej. Trzymam się nadziei, że trafiłam w klucz i wszystko pójdzie po mojej myśli? ? mówi Marta z Lublina
Zobacz arkusz online
Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska