Doradca medyczny (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Doradca medyczny

 

Planujecie studia na kierunku medycznym i karierę lekarza? Mamy dla Was coś jeszcze. Stanowisko doradcy medycznego cieszy się nie tylko uznaniem, ale również wysokimi zarobkami.

Doradca medyczny

Stanowisko bardzo często mylone z przedstawicielem handlowym, jednakże oba zawody różnią się nie tylko zakresem obowiązków, ale także wymaganiami względem kandydatów. Wyróżnia się dwie kategorie doradców medycznych.

Pierwsza z nich to osoby, które mają bardzo wysokie kwalifikacje: II stopień specjalizacji, czy tytuł doktora nauk medycznych. Odpowiadają oni za merytoryczny kontakt z badaczami, konsultują tworzenie protokołów badawczych, przygotowują fachowe publikacje, które mogą trafić do lekarzy bezpośrednio, albo poprzez specjalistyczną lub popularną prasę.

Druga to osoby, do których obowiązków należy m.in. organizacja i prowadzenie szkoleń dla lekarzy i farmaceutów, przygotowywanie materiałów promocyjnych, współpraca z badaczami, ale bardziej na poziomie operacyjnym niż merytorycznym. Od nich też pracodawcy oczekują wykształcenia medycznego i praktyki lekarskiej, ale równie ważne są umiejętności komunikowania się czy wystąpień publicznych.

Wykształcenie

Od doradcy medycznego oczekuje się wykształcenia medycznego i stażu zawodowego. Ceniona jest także duża specjalistyczna wiedza w określonej dziedzinie medycyny. Dlatego też najlepszymi kandydatami są lekarze z co najmniej pierwszym stopniem specjalizacji i minimum kilkuletnią praktyką zawodową.

Opis kierunku medycyna znajdziecie na studiowac.pl.

Rynek pracy

Ofert pracy jest niewiele, ponieważ zapotrzebowanie na doradców medycznych jest mniejsze niż w przypadku przedstawicieli medycznych. Dodatkowo firmy farmaceutyczne same zgłaszają się do lekarzy poprzez wynajęte firmy rekrutacyjne, dlatego też nie szukają doradców przez media.

Ile zarabia doradca medyczny?

Nie ma szczegółowych informacji na temat zarobków doradcy medycznego, jednakże średnie wynagrodzenie sięga 19 000 zł.

Dodatkowe informacje

Od osoby na tym stanowisku wymaga się pracy w grupie, gotowości do częstych wyjazdów służbowych oraz znajomości języka obcego, zwykle angielskiego. Atutem będzie również podstawowa znajomość marketingu, zwłaszcza farmaceutycznego i prawnych regulacji dotyczących firm farmaceutycznych, reklamowania leków, itd.

 

Źródło: Pracuj.pl,
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook