Analityk systemowy (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Analityk systemowy

Analityk systemowy to osoba, którą można nazwać pośrednikiem pomiędzy klientem a programistą. Zobaczcie dokładniej, co robi osoba na tym stanowisku.

Analityk systemowy

Analityk po zapoznaniu się z wymaganiami klienta sprawdza, czy można je wprowadzić w życie, a następnie przetwarza je na język zrozumiały dla programisty. Mówiąc już dokładniej, zadaniem takiej osoby jest analiza złożonych problemów organizacyjnych i strukturalnych w formie modeli, do przetwarzania w technologii informatycznej.

Analityk systemowy odpowiedzialny jest za:

  • uzgadnianie funkcjonalności systemów IT z udziałowcami projektu,
  • gromadzenie i dokumentowanie wymagań,
  • przygotowywanie analiz wykonalności, założeń realizacyjnych, analiz systemowych,
  • współdziałanie z zespołem i zapewnienie jakości.

Wykształcenie

Wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kierunku Informatyka. Istotna jest również dobra znajomość języka angielskiego oraz zagadnień związanych z inżynierią oprogramowania. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić zarządzaniu wymaganiami, zmianą i metodologią tworzenia analiz. Znajomość języka UML, SQL, PL/SQL z pewnością się przyda.

Dodatkowo analityk powinien cechować się precyzyjnością i odpowiedzialnością za działania. Komunikatywność i organizacja własnej pracy również będzie atutem.

Rynek pracy

Osoby na tym stanowisku mogą znaleźć zatrudnienie w firmach przygotowujących oprogramowania oraz kompleksową obsługę informatyczną przedsiębiorstw. Dokładniej mówiąc jest to branża IT oraz korporacje bankowe i finansowe.

Stanowisko pracy to biuro. Pomimo faktu, że analityk systemowy często kontaktuje się z klientami, to pracuje samodzielnie. Każde zlecenie jest inne, dlatego też nie można powiedzieć o monotonnym zawodzie.

Ile zarabia analityk systemowy?

Miesięczne wynagrodzenie analityka systemowego wynosi 7 033 zł. Zarobki 50% analityków systemowych wahają się od 5 049 zł do 9 560 zł. Premia stanowi średnio 10% pensji całkowitej, natomiast 90% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje

Aplikując na to stanowisko atutem będzie doświadczenie, ponieważ na uczelniach rzadko są zajęcia z analizy systemowej. Na informatyce jest jedynie elementem inżynierii oprogramowania i uczą tego zwykle informatycy. Z kolei na uczelniach dziedzinowych gorzej jest z nauczaniem elementów ?twardej? wiedzy informatycznej. Niemniej jednak analityk powinien posiadać wiedzę techniczną. Z drugiej strony umieć słuchać i nie bać się pytać, gdy czegoś nie rozumie.

Duże znaczenie ma również znajomość dziedziny, którą się zajmuje, ponieważ niewiedza i zadawanie trywialnych pytań może zirytować klienta.

Opinie o zawodzie

Karol S. z Warszawy pracuje na tym stanowisku od 5 lat.

?Dobry analityk systemowy to skarb ? tyle, że trudno go znaleźć. Bo musi to być osoba ze znajomością informatyki, technologii i języków programowania. Z drugiej strony powinien posiadać zdolności nieinformatyczne ? umieć dobrze zrozumieć model biznesowy, poczuć po co budowany jest system oraz wiedzieć jakie są potrzeby świata rzeczywistego. Znacznie łatwiej mają także osoby kontaktowe.?

Konrad K. z Łodzi zajmuje się analizą systemową od 3 lat.

?Z projektowaniem systemów jest jak z projektowaniem w budownictwie. Są projektanci oczyszczalni ścieków, mostów, budynków mieszkalnych. Co ich łączy? Każdy musi znać normy budowlane, przepisy prawa, znać technologie itd. Nie wyobrażam sobie żeby jeden ?analityk systemowy? był wstanie z takim samym efektem pochylić się nad każdym projektem biznesowym i być dobrym łącznikiem pomiędzy zleceniodawcą a informatykami. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak łącznik, musi być zespół.?

Jarek R. z Warszawy pracuje jako analityk systemowy od 1,5 roku.

?Nie wyobrażam sobie analityka systemu bez wiedzy jak powstaje system, jakie są technologie, jakie są trendy. Nie powstają tylko systemy dedykowane poprawiające organizację w przedsiębiorstwach np. obieg dokumentów. Powstają systemy skierowane do klienta, trzeba trafić w modę, trendy, oczekiwania docelowego klienta systemu? I jeszcze jedno nie ma ludzi wszechwiedzących i nieomylnych. Uczmy się pracy zespołowej.?

 

Źródło: pracuj.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook