Niemiecki 2013 poziom rozszerzony (Fot.freedigitalphotos.net)

Niemiecki 2013 – odpowiedzi do arkuszy – poziom rozszerzony

Poziom rozszerzony matury z języka niemieckiego zawierał 41 zadań. Można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Uczniowie musieli odpowiedzieć na co najmniej 30% poprawnych odpowiedzi, aby zdać egzamin. Czas przewidziany na pracę to 190 minut.

Arkusz maturalny z języka niemieckiego zawierał dwie części, które składały się z 20 zadań zamkniętych i 11 otwartych w tym 10 krótkiej i 1 dłuższej wypowiedzi. Zadania sprawdzał umiejętności w czterech obszarach: rozumienia tekstu słuchanego oraz pisanego, rozpoznanie i stosowanie struktur leksykalno- gramatycznych, jak również tworzenia wypowiedzi pisemnej. Za ostatnie zadanie, czyli za napisanie rozprawki na temat portali społecznościowych, można było zdobyć największą liczbę punktów- 18. Maturzyści mogli uzyskać po jednym punkcie za każde zadanie zamknięte.

Wyraźny problem uczniowie mieli ze rozumieniem tekstu pisanego oraz z uzupełnieniem treści brakującymi zdaniami. W części I matury z tegoż przedmiotu, wymagane było poprawne zastosowanie struktur leksykalno- gramatycznych, które sprawiły maturzystom trudność. Nie łatwe okazało się również tłumaczenie zdań oraz ich transformacja.

Wykonanie zadań wyboru wielokrotnego, które sprawdzały umiejętności wybierania poprawnej informacji w tekście pisanym, były dla maturzystów łatwe. Napisanie wypracowania, w pełni zgodnego z wybranym tematem, jak również stworzenie logicznej wypowiedzi z zachowaniem proporcjonalnego układu tekstu, to kolejne zadania, które nie sprawiły większego problemu abiturientom.

Kilku uczniów wyszło z matury załamanych, według nich test był bardzo trudny: Spodziewałem się czegoś innego, według mnie było bardzo trudne, zwłaszcza tekst słuchany– powiedział Maciek, którego opinię potwierdziła Anna: Dla mnie było mega trudne, z każdym zadaniem miałam problem, mam nadzieję jednak, że uzyskam te 30 %.

 

Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook