Poziom podstawowy matury z biologii zawierał 29 zadań, gdzie maksymalna liczba punktów do zdobycia to 50. Uczniowie musieli odpowiedzieć na co najmniej 30% poprawnych odpowiedzi, aby zdać egzamin. Czas przewidziany na pracę to 120 minut.
Najtrudniejsze okazały się zadania z zakresu genetyki, czyli 23. i 22., które polegały na ocenie, czy zdanie jest fałszywe, czy też prawdziwe, wstawiając analogicznie do tabeli F lub P. Kolejną trudnością było zadanie 25., gdzie uczeń musiał się zmierzyć z wyjaśnieniem sposobu dziedziczenia płci u człowieka. Maturzyści nie poradzili sobie zbyt dobrze, także z zadaniami z zakresu budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, czyli zadaniem 1.C i 2. Również zadania 8. i 11.,które polegały na wyjaśnieniu procesów zachodzących w organizmie człowieka nie poszły łatwo. Anatomia człowieka ? rozpoznawanie elementów budowy organizmu człowieka to również zakres, który według maturzystów nie należał do najłatwiejszych, 5.b, 3 i 6.
Umiejętność przetwarzania informacji sprawiły najmniejszą trudność. Były to zadania 7 a, 7b 18a i 24.
Ze źródeł CKE wynika, że nie było zadań bardzo łatwych. Arkusz egzaminacyjny składał się z zadań trudnych i umiarkowanie trudnych.
Najwyższą moc różnicująca miały zadania 26 b i 26, gdzie maturzysta musiał wykazać się sprawnością rozwiązywania zadań genetycznych, z zakresu dziedziczenia cech.
Zdając maturę podstawową z biologii uczeń musi wykazać się wiedzą zdobytą na zajęciach, nie ma tutaj zadań nadprogramowych. Nierzadko maturzysta musi ?włączyć? logiczne rozumowanie i zlepić wszystkie zdobyte informacje.
Opinie maturzystów były bardzo różne, jedni uważali, że matura z biologii była łatwa, innym znowu sprawiła sporo trudności: bardzo łatwe! w porównaniu do matury z Chemii, zadania nie sprawiły mi żadnego problemu, myślę, że uzyskam wynik, który mnie usatysfakcjonuje w pełni– powiedziała Ania. Inne zdanie miała za to Wiktoria: zadania sprawiły mi ogromną trudność, było dużo wiedzy nieskonkretyzowanej.
Źródło: cke.edu.pl
Inez Brodowska