Egzamin maturalny z biologii na poziomie podstawowym składał się z 13 stron, na których znajdowało się 30 zadań sprawdzających umiejętności opisane w standardach wymagań egzaminacyjnych dla tego poziomu i umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli 120 minut. Za całość można było otrzymać 50 punktów.
Maturzyści musieli wykazać się znajomością funkcji elementów morfotycznych krwi, budową tkanki chrzęstnej, funkcji skóry człowieka w organizmie.
W arkuszu zamieszczono również obrazek przedstawiający płuca podczas wdechu i wydechu. Był on bazą do odpowiedzi na polecenia 6 i 7.
Uczniowie mieli również do wypełnienia tabelę dotyczącą wpływu układu nerwowego współczulnego i przywspółczulnego na funkcjonowanie wymienionych narządów w organizmie człowieka (zadanie 12) oraz tabelę, w której należało zaznaczyć prawdę lub fałsz.
Test sprawdzał również wiedzę na temat genetyki ? właściwości kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) oraz mutacji chromosomowych.
Zdający musieli wykazać się znajomością procesów biologicznych oraz umiejętnością ich wyjaśniania i interpretowania. Dotyczy to zadań 11,20,6b,8,10b i 14.
Na stronie 11 zamieszczono piramidę pokarmową z biocenozy lasu. Za prawidłowe rozwiązania zadań odnoszących się do tego obrazka można było uzyskać w sumie 3 punkty.
W ostatnim zadaniu należało napisać korzyści dla gospodarstwa domowego i środowiska wynikających z segregowania odpadów.
Arkusz maturalny:
Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska