Fizyka 2013 poziom rozszerzony (Fot.freedigitalphotos.net)

Fizyka 2013 – odpowiedzi do arkuszy – poziom rozszerzony

Arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym złożony był z 6 zadań otwartych, na których wykonanie maturzyści mieli 150 minut. Każde z zadań dzieliło się na poszczególne polecenia. Najbardziej rozbudowane było zadanie 5 dotyczące agregatu prądotwórczego, które zostało podzielone na aż 8 odrębnych poleceń.

Za bardzo łatwe uznano  zadanie 1.1, które polegało na obliczeniu drogi przebytej przez motorówkę na podstawie danego wykresu prędkości. W zakresie wymagań poziomu podstawowego była również część druga zadania 1 dotycząca wartości prędkości motorówki. Prostym do wykonania okazało się również zadanie 2.1, w którym do rysunku należało dorysować wektor sił oddziałujących na skrzynki. Część czwarta zadania 4 również nie sprawiła maturzystom zbyt wielu problemów. By zdobyć za to zadanie maksymalne 3 punkty, uczeń miał obliczyć moc cieplną, wyrażającą szybkość przepływu przez ścianę.             

Najtrudniejsze okazały się zadania 5.8 oraz 6.4. Aby  By prawidłowo rozwiązać zadanie 5.8 trzeba było rozumieć skalę logarytmiczną, która często jest pomijana na zajęciach matematyki i fizyki. Należało obliczyć w nim poziom natężenia hałasu w odległości 1 m od pracującego agregatu.  Zadanie 6.4 dotyczyło szczegółowego aspektu reakcji jądrowych w gwiazdach.

 

Źródło: cke.edu.pl
Małgorzata Sierocińska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook