Egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym składał się z 32 zadań, z których łącznie maturzysta mógł uzyskać 100 punktów. Przeważały zadania, za które można było zdobyć 2 lub 3 punkty, pojawiło się kilka zadań za 1 punkt, a także pojedynczo występowała możliwość zdobycia 5, a nawet 6 punktów, jednakże najwięcej warte było zadanie ostatnie. To za nie uczniowie mogli uzyskać 15% wszystkich punktów egzaminu.
Zakres egzaminu dotyczył społeczeństwa, polityki oraz prawa, a także poruszał problematykę naszego kraju, jak i europejską i światową. Ostatnie zadanie polegało na wypowiedzeniu się na temat zjawiska, jakim jest wolontariat w Polsce.
Zdecydowanie najłatwiejszym zadaniem okazało się polecenie 30.: ?Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli wybierz dwa zdania prawdziwe. Wpisz w wyznaczone miejsca litery, którymi oznaczono te zdania.?. Proste dla maturzystów były zadania zamknięte, które sprawdzały umiejętność czytania ze zrozumieniem aktów prawnych (15.) i odczytywania danych z wykresów i tabel (24., 27., 30.). Uczniowie potrafili również wykorzystać elementarną wiedzę z przedmiotu w zadaniu 1.
Najtrudniejsze okazały się zadania otwarte, do rozwiązania których była niezbędna wiedza polityczna (5., 10.) oraz te, których nie można było rozwiązać bez wykorzystania podstawowej wiedzy (4., 25.). Zadanie 23., w którym należało odczytać głębszy sens materiału źródłowego, również sprawiło trudność maturzystom.
Źródło: cke.edu.pl
Marta Kozownicka