Zawody szkolne ? przeprowadzane do polowy grudnia, obejmują przekład tekstu łacińskiego (w czasie 90 minut), wolno przy tym korzystać ze Słownika łacińsko-polskiego K. Kumanieckiego i podręcznika gramatyki.
Zawody okręgowe ? przeprowadzane są w lutym. Część pisemna obejmuje przekład tekstu łacińskiego oraz test gramatyczny (można korzystać ze Słownika łacińsko-polskiego K. Komanieckiego), trwa łącznie 240 minut. W części ustnej zawodnik wykazuje się wiedzą o świecie antycznym na podstawie lektur obowiązkowych i dodatkowych (co najmniej dwóch pozycji).
Zawody centralne – odbywają się w kwietniu w Warszawie, trwają 3 dni. Obejmują część pisemną (tłumaczenie na polski najczęściej tekstu Cycerona, uczestnicy mają na to180 minut) i ustną (rozmowa na temat kultury antycznej na podstawie lektur obowiązkowych i minimum pięciu pozycji z lektur dodatkowych).
Dziewięciu laureatów Olimpiady może uczestniczyć w międzynarodowym konkursie łaciny cycerońskiej ?Certamen Ciceronianum Arpinas?, odbywającym się co roku we włoskim Arpino (rodzinnym mieście Marka Cycerona).
Adres korespondencyjny:
Polskie Towarzystwo Filologiczne c/o Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej UW (OBTA UW)
Nowy Świat 69
00-047 Warszawa
tel.: (0-22) 828-02-84