Na maturze z języka polskiego, zarówno tej pisemnej na poziomie podstawowym i rozszerzonym, jak i na egzaminie ustnym należy odwołać się do tekstów kultury. Czy można odwołać się do serialu oglądanego na Netflixie,… czytaj dalej »
Chcesz utrwalić materiał do matury z języka polskiego, ale nie wiesz jak? Teksty literackie to dla Ciebie obcy i niezrozumiały świat? Nie czujesz się wybitnym humanistą? Chcesz zdać, ale i zaoszczędzić czas na naukę przedmiotów, z którymi… czytaj dalej »
1. Jakie informacje umieszczamy we wstępie rozprawki? 2. Jakie treści powinny znaleźć się w kolejnych akapitach rozwinięcia? 3. Jak zakończyć rozprawkę? WSTĘP DO LEKCJI Aby utrwalić schemat rozprawki, warto wykonać jeszcze jedno ćwiczenie. Jeżeli… czytaj dalej »
1. We wstępie zamieszczamy ogólne refleksje o problemie zawartym w temacie, ale przede wszystkim, formułujemy TEZĘ ? nasze stanowisko wobec problemu. 2. Akapity to AGRUMENTY - przykłady, które potwierdzają nasze stanowisko.… czytaj dalej »
Na początek kilka pytań kontrolnych. Powtórzmy, co już wiemy o rozprawce. Pytania kontrolne: 1. Jak zbudowany jest temat rozprawki? 2. Co to jest teza? 3. Gdzie szukamy argumentów potwierdzających tezę? 4. Jaką kompozycję ma rozprawka? WSTĘP… czytaj dalej »
1. Temat zawiera: problem, polecenie związane z analizą tekstu, polecenie wyszukania innych przykładów, określa objętość pracy. 2. Teza to sformułowane stanowisko na dany temat. 3. Argumentów, czyli przykładów, szukamy w zamieszczonym fragmencie, w treści całej lektury,… czytaj dalej »
Jak zwykle, na początek, krótka powtórka ! :) Otrzymałeś już wskazówki, jak napisać test. Wiesz już również, jakie lektury powinieneś sobie przypomnieć i utrwalić przed maturą. Pytania kontrolne: W nawiązaniu do poprzedniej… czytaj dalej »
Odpowiedzi (w sumie do obu pytań): 1. Epika: np. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pożegnanie z Marią Tadeusza Borowskiego 2. Liryka: np. Rozłączenie Juliusza Słowackiego, Pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 3. Dramat: np. Antygona Sofoklesa, Tango… czytaj dalej »
Na początek proponuję krótką powtórkę z poprzedniej lekcji poświęconej stylom wypowiedzi. Pytania kontrolne: 1. Jakie cechy ma styl potoczny? 2. Czym wyróżnia się przemówienie od innych stylów wypowiedzi? 3. Co to jest recenzja? Uwaga!… czytaj dalej »
1. Styl potoczny to styl codziennych wypowiedzi. Charakteryzuje go słownictwo o zabarwieniu potocznym, emocjonalnym, wartościującym. Składnia takich wypowiedzi nie jest skomplikowana ? dominują tu zdania pojedyncze. W odmianie mówionej zauważymy… czytaj dalej »
Zapomniałeś hasła? Przypomnij
Jakie kierunki studiów są Twoim zdaniem najbardziej opłacalne?
Zobacz wyniki
Jakie kierunki najbardziej "opłaca się" studiować?
Jaki masz typ inteligencji?
Jak nie należy wybierać kierunku studiów?
Kierunek: Technologia biomedyczna / Inżynieria biomedyczna
Powołanie teologiczne - czy dzisiaj można szerzyć wiarę na studiach?
Kierunek: Sztuczna Inteligencja
Studia w Chinach - początek kariery w erze digital economy
Spędź rok szkolny w USA!
Ucz się i pracuj w Australii
Prokrastynacja - czyli jak radzić sobie z chorobliwym odwlekaniem?
Jak odpoczywać żeby rzeczywiście odpocząć?
Matura to "bzdura", czyli jak zdać i pójść na studia
Jakie rozszerzenia zdawać? - poradnik
Arkusze dostosowane. Czy dyslektycy mają łatwiej?