Pierwsza część matury polegała na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania związane z tekstem "Dzikie słówka". Za każde polecenie można było uzyskać od 1 do 2 punktów. Łącznie za wszystkie zadania… czytaj dalej »
Matura 2005 na poziomie podstawowym składała się z dwóch części. Na rozwiązanie arkusza uczniowie mieli 170 minut. W pierwszej części zdający zmierzyli się z tekstem "Dzikie słówka", na podstawie którego musieli… czytaj dalej »
Do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło w całej Polsce ogółem 30 8151 zdających. Maturę na poziomie podstawowym zaliczyło 96,2 proc. zdających. Średnia wyniosła 54,3 proc. Łatwiejsza okazała się część… czytaj dalej »
W 2006 roku egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym sprawdzał wyłącznie umiejętność pisania własnego tekstu. Temat pierwszy opierał się na wierszu Anny Świrszczyńskiej ?Budując barykadę? i fragmencie ?Pamiętnika… czytaj dalej »
W 2006 roku w I części egzaminu pisemnego z języka polskiego umiejętność czytania ze zrozumieniem była sprawdzana na podstawie tekstu publicystycznego Jana Nowaka-Jeziorańskiego pt. ?O patriotyzmie i nacjonalizmie?. W części… czytaj dalej »
W 2008 roku Wasi starsi koledzy podczas rozwiązywania zadań na podstawie tekstu Igora Jankego ?Nieznośna szybkość bloga? musieli wykazać się następującymi umiejętnościami: rozróżnianie stylów literackich, rozumienie i stosowanie takich pojęć,… czytaj dalej »
Egzamin ustny z języka polskiego jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Nieodłącznym elementem prezentacji maturalnej jest plan wypowiedzi, który musisz zabrać ze sobą na egzamin. Jak go napisać i co powinny… czytaj dalej »
W części sprawdzającej rozumienie czytanego tekstu Wasi starsi koledzy w 2007 roku odpowiadali na pytania na podstawie tekstu Barbary Skargi ?O obywatelstwie?. Przy pisaniu wypracowania musieli wykazać się znajomością III… czytaj dalej »
W części I sprawdzającej umiejętność czytania ze zrozumieniem maturzyści odpowiadali na pytania na podstawie tekstu publicystycznego Macieja Nowakowskiego ?Hipnoza ? pomost do podświadomości?. W części II musieli napisać wypracowanie na… czytaj dalej »
W 2010 roku maturzyści w I części egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym ? rozumienie pisanego tekstu ? odpowiadali na pytania na podstawie tekstu o Internecie. Przeczytaj uważnie… czytaj dalej »
Zapomniałeś hasła? Przypomnij
Jakie kierunki studiów są Twoim zdaniem najbardziej opłacalne?
Zobacz wyniki
Jaki masz typ inteligencji?
Jakie kierunki najbardziej "opłaca się" studiować?
Jak nie należy wybierać kierunku studiów?
Kierunek: Technologia biomedyczna / Inżynieria biomedyczna
Kierunek: Sztuczna Inteligencja
Powołanie teologiczne - czy dzisiaj można szerzyć wiarę na studiach?
Ucz się i pracuj w Australii
Studia w Chinach - początek kariery w erze digital economy
Spędź rok szkolny w USA!
Jak odpoczywać żeby rzeczywiście odpocząć?
Prokrastynacja - czyli jak radzić sobie z chorobliwym odwlekaniem?
Matura to "bzdura", czyli jak zdać i pójść na studia
Jakie rozszerzenia zdawać? - poradnik
Arkusze dostosowane. Czy dyslektycy mają łatwiej?