studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Czy chciałbyś przenieść się na jakiś czas do miejsca, gdzie prawie zawsze świeci słońce, ludzie na ulicach są uśmiechnięci i weseli i gdzie temperatura wody w morzu pozwala na wejście do niego głębiej, niż na wysokość kolan? Brzmi jak marzenie? Czas je spełnić ? rozpocznij studia w gorącej Hiszpanii!

 

System nauki

W Hiszpanii do wyboru masz 49 publicznych uniwersytetów, 14 prywatnych i 4 katolickie uczelnie wyższe. Kraj, jak większość europejskich państw, uczestniczy w systemie ECTS ? by zaliczyć rok należy zgromadzić 60 punktów otrzymanych po zdanych egzaminach.

Studenci w Hiszpanii mają spory wpływ na ścieżkę edukacyjną ? poza obowiązkowymi przedmiotami będącymi podstawą programową danego kierunku, wybór reszty pozostawiony jest kwestii żaków. Można również zapisać się na zajęcia spoza kierunku studiów (Créditos de libre configuración), których liczba punktów nie może jednak przewyższać 10 procent wszystkich zdobytych w toku studiów.

Hiszpania uczestniczy w procesie bolońskim, tak więc pierwszy etap trwa 3 lata i po ukończeniu go otrzymujemy tytuł licencjata. Następne są dwuletnie studia magisterskie, które dają nam właśnie tytuł magistra. Dla najwytrwalszych naukowców przewidziana jest też dalsza edukacja ? studia doktoranckie i podyplomowe.

 

Rekrutacja

Aby dostać się na studia w Hiszpanii wystarczy posiadać dyplom maturalny (tam: Calificación obtenida en el ex amen). Nie wymagana jest specjalna legalizacja dyplomu przez polskie Ministerstwo Edukacji.

Aby wziąć udział w rekrutacji musisz wejść na stronę The National Distance Learning University (UNED) , hiszpańskiej instytucji, która zajmuje się rekrutacją i uznawalnością dyplomów, następnie wypełnić specjalny formularz, by na końcu przesłać swoje dokumenty pocztą. UNED koryguje zdobyte przez ciebie wykształcenie sprawdzając, czy uprawnia cię ono do ubiegania się o miejsce na studiach nie tylko w Hiszpanii, ale też w Polsce. W następnej kolejności bada dostępność wybranego przez ciebie kierunku, po czym układa listę rankingową. W przypadku, gdy liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc, uczelnia organizuje konkurs świadectw.

UWAGA: W niektórych rejonach Hiszpanii należy również wysłać specjalne zgłoszenie do lokalnych władz samorządowych. Np. gdy ubiegasz się o miejsce na Uniwersytecie w Barcelonie, koniecznie wyślij aplikację do miejscowego University Admission Office .

Zgłoszenia przyjmowane są do pierwszego tygodnia lipca. Na niektórych kierunkach obowiązują przy tym egzaminy wstępne (szkoły techniczne i artystyczne). Najlepiej w celach zapoznania się z kryteriami naboru zaczerpnąć informacji na stronach internetowych uczelni.

 

Język

W Hiszpanii sprawa języka jest trochę problematyczna ? wszystko zależy od regionu, w którym masz zamiar studiować. Np. na uniwersytecie w Barcelonie oficjalnym językiem jest kataloński, chociaż studenci mają prawo do pisania egzaminów w języku hiszpańskim. Dlatego warto dokładnie zorientować się jaki język wykładowy będzie was obowiązywał, kiedy już zdecydujecie się na studia w Hiszpanii. Może się bowiem okazać, iż mimo postawionego przez uczelnię wymogu posiadania certyfikatu z języka hiszpańskiego, zajęcia prowadzone są w języku baskijskim. Bezpiecznie jest też poszukać sobie studiów w języku angielskim, a uczelnie (szczególnie biznesowe i ekonomiczne) mają całkiem bogatą pod tym względem ofertę edukacyjną.

Najczęściej wymaganym przez uczelnie potwierdzeniem znajomości hiszpańskiego jest DELE ? Diplomas de Espanol como Lengua Extraniera. Szerzej na temat warunków otrzymania go na stronie Instytutu Cervantesa (www.cervantes.pl). Szukając szkoły językowej na własną rękę zwróć uwagę na to, która z nich posiada certyfikat CEELE (Certificate of Quality in the Teaching og Spanish as a Foregin Languae).

 

Koszty

Teoretycznie studia są bezpłatne, gdyż uczelnie nie wymagają płacenia czesnego. Niezbędnym jest jednak uiszczenie opłaty rekrutacyjnej, swoją kwotą zgodnej z sumą punktów ECTS, która zdobędziesz na danym kierunku. Rok kosztować więc cię będzie 400-600 euro.

Zakwaterowania poszukać można przez akademicki portal Universia.net, który oferuje wyszukiwarkę najlepszych hosteli dla studentów we wszystkich regionach Hiszpanii. Co więcej, możliwa jest też internetowa rejestracja miejsca. Z kolei na stronie Consejo de Colegios Mayores de Espana (www.asoc-colegiosmayores.es) znajdziesz listę akademików hiszpańskich uczelni. Domy studenckie nie należą jednak do najtańszych ? miesięczny koszt wynosi od 300 do 700 euro. O wiele bardziej opłacalnym jest wynajęcie pokoju na stancji. Można znaleźć oferty nawet za 150 euro miesięcznie.

Wyżywienie w Hiszpanii nie jest koszmarnie drogie ? kawa kosztuje 1 lub 1,20 euro, a za dwudaniowy obiad z deserem zapłacisz 10 euro.

 

Stypendia

W utrzymaniu na studiach pomóc mogą hiszpańskie ministerstwa edukacji, polityki społecznej i sportu, które prowadzą programy stypendialne dla studentów. O stypendia starać można się też u władz niektórych regionów autonomicznych. Po szczegóły odsyłam Na www.becas.universia.net .

 

Przydatne linki:

www.educaweb.com – Strona o edukacji, szkoleniach i zatrudnieniu, udzielająca profesjonalnych porad osobom indywidualnym, instytucjom edukacyjnym i szkoleniowym, przedsiębiorstwom i administracji publicznej. Informacje na różne tematy i tygodniowy biuletyn.

www.mepsyd.es – Kliknij by znaleźć listę linków do departamentów odpowiedzialnych za edukację w każdym z autonomicznych regionów Hiszpanii. [EU][CA][GL][ES]

www.infojove.caib.es – Wyszukiwarka mieszkań, stancji i pokoi studenckich w całej Hiszpanii. [ES]

www.universia.es – Na stronie cudzoziemcy znajdą informacje o studiowaniu i życiu w Hiszpanii. [ES]

www.spainexchange.com – Praktyczne informacje dla studentów [EN]

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook