Planowanie przyszłości po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)

Plany na przyszłość ? pomysł na siebie i modne studia

Właśnie otrzymałeś świadectwo dojrzałości, ale wciąż nie wiesz, co chcesz w życiu robić i jaką drogą będziesz podążał? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które być może pomogą Ci podjąć słuszną decyzję.

 

Studia muszą być COOL

Psychologia, pedagogika, zarządzanie ? kierunki od wielu lat utrzymujące się w czołówce najpopularniejszych. Ostatnio dołączyły do nich, te związane z urodą: kosmetologia, turystyka i rekreacja (specjalizacja fitness) czy fizjoterapia. Na powodzenie nie mogą także narzekać kierunki techniczne. Wynika to przede wszystkim z obecności matematyki na maturze obowiązkowej.

Modne studia (Fot.freedigitalphotos.net)Trzeba przyznać, że wyżej wspomniane kierunki są przyszłościowe, jednakże, czy naprawdę warto kierować się jedynie modą i odsuwać na bok własne zainteresowania? Naszym zdaniem, jeśli którąś z dziedzin naprawdę chcesz zajmować się w przyszłości, to owszem. Jeśli jednak nie ? daj sobie spokój. Za kilka lat moda się zmieni (bo tak to już bywa), dlatego rób przede wszystkim to, co sprawia Ci przyjemność.

 

Liczy się nastawienie

Liczy się nastawienie (Fot.freedigitalphotos.net)

 

Psychologowie twierdzą, że liczy się przede wszystkim nastawienie. Nie należy z góry zakładać, że czegoś NIE dasz rady zrobić, nie potrafisz lub nie chcesz. Na początku kariery warto spokojnie zastanowić się nad swoją przyszłością, wytoczyć sobie cele i kierunki działania? a dopiero potem zacząć działać!

 

 

Studia to nie wszystko

Jesteś zmęczony szkołą i musisz odpocząć? Potrzebujesz czasu, aby wybrać odpowiednią uczelnię i kierunek? Zrób sobie przerwę i spokojnie zastanów się nad swoją decyzją. Najważniejsze jest tylko to, abyś tego czasu nie zmarnował na leżeniu w łóżku i oglądaniu TV. Zrób coś, co pozwoli Tobie zdobyć nowe, życiowe doświadczenie.

 

Zadbaj o własne JA

Praca po maturze (Fot.freedigitalphotos.net)Wybierz się na jakiś kurs lub spróbuj znaleźć pracę. Jaką? Przede wszystkim unikaj monotonii, nawet jeśli będzie to dobrze płatna praca. Nie warto na dłużej zatrzymywać się w jednym miejscu. Szukaj przede wszystkim nowego doświadczenia i miejsca, gdzie będziesz mógł ciągle się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje.

Możesz również wyjechać za granicę. To nie tylko większe pieniądze, ale również możliwości – poznanie nowych ludzi czy nauka języka obcego.

Pamiętaj także, że jeżeli w Twojej głowie rodzi się plan na biznes, to nie warto szybko rezygnować i się poddawać. Wiele organizacji pozarządowych pomaga młodym przedsiębiorcom. Pomyśl także o dotacji unijnej. Możesz dostać naprawdę duży zastrzyk gotówki na start, jeśli tylko przedstawisz ciekawy i obiecujący business plan.

 

Coś ciekawego

Fazy planowania kariery zawodowej, a cykle życia:

 • Faza wzrostu – 0-14 r. z.
 • Faza poszukiwań – 15.24 r. z.
 • Faza zajęcia pozycji – 25-44 r. z.
 • Faza konsolidacji – 45-64 r. z.
 • Faza schyłku – od 65 r. z.

 

Rodzina lekarzy i prawników

Być może już od małego, rodzice starają się wmówić Ci, że jedyną słuszną decyzją jest pójście na studia medyczne czy prawnicze ? w końcu trzeba podtrzymać tradycje rodzinne. Jeśli uważasz, że rzeczywiście jest to Twoim marzeniem i pasją ? super. Jeśli jednak masz odmienne zdanie, to nie ulegaj presji. Brak chęci spowoduje nie tylko brak zadowolenia z tego, co będziesz robił, ale również gorsze wyniki. Pamiętaj: geny determinują nas mniej więcej w połowie, reszta zależy od nas samych.

 

Planowanie kariery ? to jest to!

Planowanie kariery (Fot.freedigitalphotos.net)Zalety:

 • Świadome podejmowanie decyzji;
 • Krótsza i tańsza droga kształcenia;
 • Zdolność do zdobywania dodatkowych kwalifikacji;
 • Szybsze wejscie na rynek pracy;
 • Mobilność na rynku pracy;
 • Świadomosc osiąganych celów;
 • Lepsza samoocena;
 • Wyższe zarobki.

 

 

 

 

Źródło: perspektywy.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook