Pierwsze zajęcia wprowadzające na nowej uczelni. Nowe twarze, nowy budynek, nowe zasady. Do kogo jak się zwracać? Czym jest warunek? Czym komis? Kolos?
Poprawka?– a gdzie sprawdziany i szkolny dzwonek? – tamte czasy już minęły. By dobrze rozpocząć nowy etap w życiu, każdemu początkującemu studentowi pomoże mini słowniczek.
- Akademik – inaczej Dom Studenta. Miejsce, w którym zamieszkują głównie studenci spoza miasta. To tam dzieje się całe studenckie życie. Niektórzy uważają, że nie będąc mieszkańcem akademika, całego toku studiów nie można nazwać prawdziwym studiowaniem.
- Biblioteka – drugi dom każdego studenta podczas sesji oraz pisania prac dyplomowych. Choć pierwsze wejście wiąże się z ogromnym stresem
i zagubieniem, później jest to jedno z głównych źródeł czerpania wiedzy. - Biuro Karier – instytucja, która ma na celu pomagać studentom w znalezieniu pracy.
- Campus – inaczej miasteczko akademickie. Kompleks budynków należących do uczelni.
- Dziekanat – najistotniejsze miejsce na całym wydziale. Punkt przerzutowy wszelkich pism i dokumentów decydujący o być albo nie być każdego studenta.
- Egzamin – najważniejsza i najbardziej wymagająca forma zaliczenia. Student musi wykazać się całym zasobem wiedzy, który zdobył w ciągu semestru.
- Godziny dziekańskie/rektorskie – uwielbiany przez studentów prezent od władz wydziału, w formie czasu wolnego od zajęć.
- Juwenalia – ogromna impreza organizowana przez uczelnie. Wyczekiwana przez studentów przez cały rok.
- Kolokwium – forma studenckiej kartkówki, najczęściej występująca na ćwiczeniach.
- Licencjat – tytuł zawodowy nadawany absolwentom studiów I stopnia. Po uzyskaniu licencjatu student może rozpocząć drugi etap studiów – studia magisterskie kończące się uzyskaniem zawodowego tytułu magistra.
- Okienko – przerwa między zajęciami. To właśnie wtedy studenci mają okazję na odpoczynek.
- Rektor – najważniejsza osoba na całej uczelni. Przeciętny student widzi go dwa razy – na inauguracji roku akademickiego i na zakończenie studiów.
- Sesja – inaczej nazywana przez studentów ,,masową zagładą”. Zakończenie semestru, czas w którym studenci zaliczają wszystkie przedmioty. W przypadku niezaliczenia przedmiotu, student może ubiegać się o warunek lub o powtarzanie semestru.
- Urlop dziekański – zawieszenie studiów z możliwością ich wznowienia. Możliwy dopiero po ukończeniu II semestru studiów.
- Warunek – student, który ostatecznie nie zda poprawki, ma prawo ubiegać się o tzw. warunkowe zaliczenie przedmiotu. Innymi słowy, zaczyna studia na kolejnym roku, ale pod warunkiem, że zaliczy zaległy przedmiot w późniejszym terminie.
- Zaliczenie – to, o co walczy każdy student. W praktyce jest to podpis wykładowcy, który potwierdza obecność studenta na zajęciach.
Małgorzata Sierocińska
Zasada 3Z: zakuć, zdać, zapomnieć i tyle aby sobie poradzić na studiach
cóż za przydatny słownik:) Bez niego bym się nie odnalazła na studiach!!:)