matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)matura fizyka (fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2011 ? fizyka podstawowa ? odpowiedzi do arkuszy

Arkusz maturalny z fizyki na poziomie podstawowym składał się z 12 stron, na których zamieszczono 21 zadań, w tym 10 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru oraz 11 zadań otwartych. Na rozwiązanie egzaminu zdający mieli 120 minut.

Zadania sprawdzały umiejętność rozumienia podstawowych pojęć i zależności fizycznych, obliczania wielkości fizycznych, odczytywania informacji z wykresu i inne wiadomości określonych w standardach wymagań dla poziomu podstawowego.

Najtrudniejsze okazały się aż trzy zadania. Pierwsze z nich, 12.2 wymagało poprawnego obliczenia masy planetoidy.  W 15.1, należało obliczyć przyspieszenie rakiety podczas startu, natomiast zadanie 20.2 polegało na poprawnym wprowadzeniu wzoru pozwalającego obliczyć drogę przebytą przez proton w polu magnetycznym w zależności od jego masy, ładunku, prędkości i indukcji pola magnetycznego.

Najprostsze okazało się zadanie 11.2, które polegało na obliczeniu prędkości rowerzysty, przy której siła oporu powietrza będzie wynosiła 100 N.

,,Jestem zadowolona z tego egzaminu. Zadania były jak dla mnie proste i oczywiste. Mam nadzieje, ze wynik będzie tego świadectwem? ? stwierdza po wyjściu z egzaminu Ania, jedna z łódzkich maturzystek.

 

Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:

(pobierz plik PDF)

Lub zobacz go online:

Małgorzata Sierocińska, źródło: CKE

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook