Uniwersytet Tokijski (Fot.Wiiii, wikipedia.org)

Najlepsze uczelnie na świecie: Uniwersytet Tokijski, Japonia

Surowe zasady, wyjątkowo wysoki poziom nauczania oraz historyczny prestiż sprawiają, że Uniwersytet Tokijski należy do ścisłej czołówki najlepszych uczelni świata.

 

O uczelni

Jednym z czołowych uniwersytetów w Japonii jest Uniwersytet Tokijski. Zajmuje on także 3 miejsce wśród światowych uczelni. Ma 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy.

Uniwersytet powstał z połączenia Szkoły Tworzenia i Akademii Medycyny w 1877 roku. Początkowo nazywał się Uniwersytet Cesarski, a w 1887 Tokijski Uniwersytet Cesarski. Dopiero w 1947 r. przywrócono pierwotną nazwę.

Od samego początku szkoła wzorowała się na europejskich uczelniach, dlatego też była jedynym nowoczesnym uniwersytetem w Japonii. Wcześniej istniały tylko cztery wydziały: prawa, nauk ścisłych, humanistyczny i medyczny. Wraz z szybko rosnącą popularnością i liczbą studentów utworzono kolejne.

 

Charakterystycznym punktem Uniwersytetu jest słynna Czerwona Brama Akamon, główna brama kampusu w Hongo. Kiedyś były one wznoszone z okazji ślubu dam z rodu szogunów Tokugawa przez ich przyszłych mężów, przed rezydencjami rodowymi na powitanie młodej małżonki. Brama Uniwersytetu będąca jego nieformalnym symbolem jest jedyną tego typu budowlą, jaka zachowała się do dziś, i pochodzi z 1827 roku.

Uniwersytet Tokijski (Fot.Plugwash, wikipedia.pl)

W okolicy uczelni znajduję się wiele restauracji, sklepów, księgarni i antykwariatów naukowych. Mają one służyć zaspokojeniu potrzeb studentów. Zakupy można też robić na terenie Uniwersytetu. Dodatkowo umieszczono przydatne biura, w których są tanie bilety kolejowe, samolotowe i inne: do kin, na koncerty i kursy prawa jazdy. Wynająć tam też można tanie mieszkanie, kupić karty do kserokopiarek czy ubezpieczyć się.

Obecnie ukończenie tej uczelni jest przepustką do kariery, szczególnie w takich dziedzinach jak prawo, dyplomacja czy nauka.

Wydziały

Uniwersytet ma 10 wydziałów:

 • Prawo
 • Medycyna
 • Politechniczny
 • Humanistyczny
 • Nauki Ścisłe
 • Ekonomiczny
 • Rolniczy
 • Pedagogiczny
 • Farmaceutyczny
 • Edukacja Ogólna

 

Studenci

Nie tylko rekrutacja jest ciężka – same studia również należą do jednych z najbardziej wymagających na świecie.

Obcokrajowcy, którzy dobrze znają język japoński, mogą brać udział w zwykłych zajęciach.

Pozostałe osoby chodzą do Centrum Edukacji Studentów Zagranicznych Uniwersytetu Tokijskiego. Tam też prowadzone są kursy japońskiego dla cudzoziemców, którzy później będą studiować na innych uniwersytetach.

Na samych studiach panuje atmosfera nauki, dlatego studenci większość dnia spędzają w tzw. ?pokojach studiów?. Często słyszy się też, że uczelnia nastawiona jest przede wszystkim na produkcję przyszłych polityków, dyplomatów i urzędników, więc nurt naukowy schodzi na boczny tor.

W programie studiów nie ma zajęć wychowania fizycznego, za to działa związek sportowy, który tworzą 44 kluby. Można tam uprawiać takie sporty, jak: hokej, wioślarstwo, żeglarstwo, tenis, a także sztuki walki t’ai chi, kendo, aikido i inne.

Oprócz tego działa kilkadziesiąt klubów i kółek naukowych, m.in. chór, kółko filmowe i klub miłośników teatru no, którego członkowie nie tylko studiują teksty i historię tego teatru, ale również uczą się sztuki aktorskiej i dają przedstawienia w przeznaczonym do tego celu pawilonie w stylu japońskim.

 • A jak wykładowcy odnoszą się do studentów?

Jest oczywiście dystans pomiędzy studentem a wykładowcą, natomiast jeśli ma się jakiekolwiek pytania, to można je bez obaw zadać. Wykładowcy naprawdę troszczą się o studentów.

 • Zakwaterowanie

Obcokrajowcy mają przydzielone pokoje w akademiku na co najmniej dwa lata. Pomieszczenia te nie imponują rozmiarem, ale jak na japońskie warunki są bardzo przyzwoite. Każdy ma własny pokój, łazienka jest wspólna. Studenci mają do dyspozycji dobrze wyposażoną kuchnię, pralnię oraz pokój wspólny, w którym czasem spotykają się wieczorem, żeby obejrzeć film lub coś zjeść.

Japońscy studenci Uniwersytetu Tokijskiego mieszkają w pojedynkę w wynajętych mieszkaniach, które są nieduże, ale bardzo przytulne. Wyprowadzka z domu jest dla nich momentem wkroczenia w dorosłość.

Uniwersytet Tokijski (Fot.y kawahara, wikipedia.pl)

Przyszli studenci

Proces rekrutacyjny na tej uczelni uważany jest za jeden z najbardziej wymagających na świecie ? szczególnie dla obcokrajowców. Oprócz egzaminów wstępnych, muszą oni także zdać egzamin z języka japońskiego oraz wiedzy ogólnej.

Warto również wspomnieć, że każdy student z zagranicy ma wyznaczonego opiekuna naukowego, który kieruje jego edukacją oraz udziela pomocy w sprawach codziennych. Obcokrajowcy mają również drugiego opiekuna ? japońskiego studenta, który pomaga w prostszych sprawach i relacjach z innymi studentami.

Po pisemnej rezygnacji ze studiowania na Uniwersytecie Tokijskim, nie ma możliwości ponownego kontynuowania nauki.

Uniwersytet nie przyznaje żadnych stypendiów, a konieczne jest nie tylko opłacenie, ale także i utrzymanie się w Tokio. Istnieją instytucje przyznające stypendia, z których najważniejszą jest japońskie Ministerstwo Oświaty. Oprócz przyznawania pieniędzy wystarczających na utrzymanie, pokrywa też koszty podróży oraz wszystkie opłaty na Uniwersytecie

Uniwersytet Tokijski (Fot.XIIIfromTOKYO, wikipedia.pl)

 

Absolwenci

Studenci, którzy ukończą ten prestiżowy uniwersytet stają się przyszłą elitą. Wśród jego absolwentów jest wielu wybitnych naukowców, filozofów, pisarzy oraz polityków. Na uczelni studiowała także księżna Masako i jej ojciec Hisashi Owada, który jest prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Na uniwersytecie kształcili się także późniejsi laureaci Nagrody Nobla:

Fizycy:

 • Leo Esaki
 • Masatoshi Koshiba
 • Y?ichir? Nambu

Pisarze:

 • Yasunari Kawabata
 • Kenzabur? ?e

Na tej uczelni studiował również Hideo Itokawa, pionier japońskiego programu kosmicznego.

 

 

Źródło: dobra-rada.pl, matura-ib.blogspot.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook