Uniwersytet Stanforda (USA) (Fot.Justin Lebar, wikipedia.org)

Najlepsze uczelnie na świecie: Uniwersytet Stanforda (USA)

Absolwenci tej uczelni stworzyli takie firmy jak: Hewlett-Packard, Electronic Arts, Sun Microsystems, NVidia, Yahoo!, Cisco Systems, Silicon Graphics, Google, Nike, czy Gap. Jest czym się chwalić :)

Stanford Univeristy (Fot.King of Hearts, wikipedia.org)

 

O uczelni

Prywatna uczelnia w Kalifornii położona jest na półwyspie San Francisco w Dolinie Krzemowej. Została założona przez byłego gubernatora Kalifornii Lelanda Stanforda i jego żonę w 1891, na cześć zmarłego syna, który został patronem uniwersytetu ?aby dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi?. Każdego roku rekrutowanych jest około 7 tys. studentów studiów licencjackich i 8.5 tys. studentów studiów magisterskich i doktoranckich.

Uniwersytet Stanforda, o uczelni (Fot.Jawed, wikipedia.org)Uniwersytet jest podzielony na 7 szkół, do których należą:

 • Szkoła Biznesu Uniwersytetu Stanford
 • Szkoła Prawa Uniwersytetu Stanford
 • Szkoła Medyczna Uniwersytetu Stanford
 • Szkoła Inżynierii Uniwersytetu Stanford
 • Szkoła Przyrodniczo ? Humanistyczna
 • Wyższa Szkoła Nauk o Ziemi
 • Szkoła Pedagogiczna

Uczelnia plasuje się na drugim miejscu w ogólnym rankingu wszystkich uniwersytetów na świecie oraz na czwartym miejscu w Stanach Zjednoczonych, w rankingu programów studiów licencjackich U.S. News & World Report.

Uniwersytet Stanforda należy do czołówki najbardziej zaawansowanych badawczo uniwersytetów. Szczególnie wyróżnia się w takich dziedzinach jak: informatyka, biotechnologia, inzynieria, ekonomia, studia MBA oraz management science &engineering (MS&E). Ukończyli go założyciele wielu najważniejszych firm informatycznych świata.

Studentom undergraduate uczelnia oferuje ponad 40 ?major fields?, czyli specjalizacji, jak również ?idividually designed major?. Jest to możliwość samodzielnego zaprojektowania własnej specjalizacji poprzez łączenie dostępnych kierunków.

 

 

Życie studenckie

Uczelnia posiada jeden z najpiękniejszych kampusów na świecie i największy kampus USA. Okolice Palo Alto oraz Silicon Valley tworzą unikalny klimat do nauki Życie tutaj toczy się bez pospiechu (oczywiście poza nauką), w atmosferze prawdziwie akademickiej oraz pro-rozwojowej: brak hierarchii na uczelni, studenci i profesorzy są ze sobą na ?ty?, wsparcie prof. i uczelni.

To miejsce pozwala na kontakt (niezależnie od kierunku) z przedsiębiorczością, technologią, informatyką, sportem, ale także piękną pogodą.

Uniwersytet Stanforda jest instytucją prowadzącą bardzo zaawansowane projekty badawcze. Należą do nich:

 • Stanfordzkie Centrum Akceleracji Liniowej
 • Ośrodek naukowy Stanford Research Institute
 • Hoover Institution przyciągający naukowców z całego świata
 • Instytut Stosunków Międzynarodowych Freemana ? Spogli
 • Centrum Rozwiązań Oceanicznych.

W związku z tym, iż Stanford jest jednym z najbogatszych uniwersytetów na świecie, studentom naprawdę nic nie brakuje. Dostępne są laboratoria, sale wykładowe, 8 bibliotek, obiekty sportowe, akademiki i domy studenckie.

Profesorzy nastawieni są przede wszystkim na to, aby uczyć i pomagać studentom, nie mówiąc już o tym, iż można uczyć się od najlepszych (laureatów nagrody Nobla), to również zdarzyć się może zjeść z nimi obiad.

Stanford, życie studenckie (Fot.Plax1, wikipedia.org)

Na samych wykładach bardzo często odchodzi się od teorii ? liczy się interakcja i aktywność. Panuje nastawienie na rozwój umiejętności miękkich: kreatywności, komunikatywności, elastyczności i współpracy. Podsumowując, zamiast siedzenia, słuchania i pisania będzie dużo dyskusji, planowania i improwizacji.

 

It’s OK. to fail

To jedno z bardziej popularnych haseł w Dolinie Krzemowej. Przyzwolenie na porażkę jest tu dużo większe niż w Europie. Jednak o ile niepowodzenia nie przynoszą wstydu, bierność – owszem. Na wykładach studenci bez skrępowania opowiadają o swoich potknięciach na ścieżce zawodowego rozwoju. Wychodzą z założenia, że porażka jest świetnym punktem wyjścia, bo dokładnie pokazuje, gdzie popełniono błąd.

Każdy dzień na Stanfordzie pachnie przygodą. W dni robocze – nauka, w weekendy – natura. Wszystko na najwyższym poziomie: od Arches National Park, przez Park Yosemite, Dolinę Śmierci, góry Sierra Nevada, aż po Wielki Kanion – kto raz widział, nigdy nie zapomni.

 

Polacy na uczelni

Decyzje o przyjęciu na studia graduate (magisterskie) podejmują samodzielnie poszczególne jednostki uniwersyteckie. Aplikujący na studia mają do wyboru następujące wydziały:

 • Graduate School of Business,
 • School of Law,
 • School of Medicine?s M.D.

 

Aplikacja na studia

Istotne jest aplikowanie z bardzo solidnymi rekomendacjami od profesorów oraz przełożonych z pracy (jeżeli istnieje taki wymóg na dany kierunek). Aplikacje muszą być napisane bezbłędnie ora w pełni pokazać Waszą osobowość, zainteresowania, osiągnięcia w nauce i poza nią, ambicje i chęć pracy. Powinniście wykazać się również wiedzą o samej uczelni i kulturze, która na niej panuje.

Każdy kto składa dokumenty na kierunki powiązane z naukami ścisłymi oraz przedsiębiorczością powinien podkreślać chęć wykorzystania wiedzy i doświadczeń zdobytych na Stanford do późniejszego zakładania firmy, kreowania produktów, innowacji itp…

Stanford, aplikacje na studia (Fot.LPS.1, wikipedia.org)

Większe szanse przyjęcia na uczelnie dla Polaków od 2007r.

Uczelnia jest bardzo otwarta na studentów z zagranicy, dlatego też przyjmuje ich niezależnie od potrzeb finansowych. Często przydzielane są stypendia, można pracować jako TA (teaching assistant) lub RA (research assistant) ? to pokryje w całości czynsz oraz koszty mieszkania.

Warto wspomnieć o Stanford Challenge – ?International Initiative? ? uniwersytet planuje zebrać 4.3 miliarda dolarów, aby zwiększyć odsetek międzynarodowych studentów na poziomie undergraduate oraz graduate, jak też polepszyć ich sytuację finansową.

 

Pomoc finansowa

Uniwersytet Stanforda podczas rekrutacji bierze pod uwagę wyłącznie kwalifikacje studenta, a nie zamożność rodziny – niestety tylko w stosunku do obywateli i stałych rezydentów USA.

Istnieje kilka stypendiów Graduate Fellowships, które umożliwiają pokrycie czesnego i wydatków, przyznawanych na podstawie wyników w nauce.

Dla studentów postgraduate (studiów doktoranckich) funkcjonują 3 stypendia:

 • Stanford Graduate Fellowships in Science and Engineering (SGF),
 • Stanford Interdisciplinary Graduate Fellowships (SIGF),
 • Lieberman Fellowships

 

Absolwenci

Absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu Stanforda zdobyli w sumie ponad pięćdziesiąt Nagród Nobla oraz najwięcej nagród Turinga, będących odpowiednikiem Nagrody Nobla w matematyce.

Wśród absolwentów Uniwersytetu jest prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover i kilku premierów: Japonii ? Yukio Hatoyama, Izraela ? Ehud Barak, czy Peru ? Alejandro Toledo.

Uniwersytet ten ukończyli także założyciele takich firm jak: Google, Yahoo!, Hewlett Packard, Cisco Systems, NVIDIA, Sun Microsystems, Logitech czy Nike.

Uczelnia ta jest jednym z najbardziej utytułowanych uniwersytetów świata, posiadającym bardzo duże osiągnięcia naukowe.

 

Źródło: naharvard.pl, dobra-rada.pl, wyborcza.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook