Rekrutacja na uczelniach (Fot.freedigitalphotos.net)

Na najlepszych uczelniach nie widać niżu demograficznego

Uczelnie wyższe znajdujące się w czołówce rankingów, nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Prym wiodą Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

 

Uczelnie krakowskie

Kraków (Fot.Ziarno,wikipedia.pl)30 tys. ? to liczba osób, które chcą dostać się na UJ. Najwięcej, bo ponad 2 tys. z nich pragną studiować prawo i medycynę. Podobnie jest na filologii angielskiej i psychologii. Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce to przoduje sinologia (15 kandydatów).

12 tys. maturzystów zainteresowanych jest studiowaniem na AGH.

– W tym roku na pierwsze miejsce wysunęła się inżynieria biomedyczna, gdzie o jedno miejsce stara się czterech kandydatów. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kierunki jak budownictwo, czy geodezja i kartografia – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Uczelnie wrocławskie

Wrocław (Fot.Lukaszprzy, wikipedia.pl)Na Uniwersytecie Wrocławskim, na dziennikarstwo zgłosiło się niemal 12 razy więcej studentów niż przewidziano miejsc, zaś na komunikację wizerunków, na jedno miejsce było 10 chętnych. Ośmiu kandydatów na jedno miejsce zanotowano na prawie, siedmiu na filologii hiszpańskiej, sześciu ? na angielskiej. UWr przyjęło ok. 21 tys. zgłoszeń, czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi liczba miejsc przygotowanych dla przyszłych studentów.

Na Politechnice Wrocławskiej maturzyści najchętniej wybierali geodezję i kartografię, automatykę i robotykę oraz inżynierię biomedyczną. Uniwersytet Przyrodniczy najwięcej chętnych przyciągnął na weterynarię oraz gospodarkę przestrzenną.

Na brak zainteresowania nie mogą narzekać uczelnie artystyczne. Na kierunek aktorski na wrocławską PWST zgłosiło się na jedno miejsce niemal 40 chętnych.

A w warszawie?

Warszawa (Fot.Filip Bramorski, wikipedia.pl)Rekord padł na Uniwersytecie Warszawskim – na jednym z kierunków było 34 kandydatów na jedno miejsce. O przyjęcie na studia na UW stara się 25 tys. kandydatów (studia stacjonarne, niestacjonarne, pierwszego i drugiego stopnia). Największym zainteresowaniem cieszy się makrokierunek międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie – 34 osoby na jedno miejsce.

W Szkole Głównej Handlowej zakończyła się już zaś rekrutacja na studia magisterskie – na tysiąc miejsc było ponad 2,5 tys. kandydatów.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego najwięcej chętnych jest na dziennikarstwo i komunikację społeczną (ponad 11 osób na miejsce) oraz na psychologię i prawo (prawie 10 osób na miejsce).

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego średnio o jedno miejsce walczą cztery osoby.

 

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook