Rekrutacja na uczelniach medycznych (Fot.freedigitalphotos.net)

Rekordowa liczba kandydatów na uczelniach medycznych

Uczelnie medyczne zawsze cieszyły się ogromną popularnością. W tym roku liczba kandydatów na kierunki medyczne drastycznie wzrosła. Największym zainteresowanie cieszą się studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

 

Ilu kandydatów było na jedno miejsce?

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu zarejestrowało się 25 osób na jedno miejsce na kierunku lekarskim oraz 52 osoby na jedno miejsce na stomatologii. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Collegium Medicum) było 4910 kandydatów na 150 miejsc na kierunku lekarskim. Na farmacji, na wyniki oczekiwało 1002 kandydatów. Wolnych miejsc było 85.

Nieco mniejsze zainteresowanie jest na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Tutaj kierunek lekarsko-dentystyczny cieszył się największą popularnością ? 30 osób na jedno miejsce. W porównaniu z ubiegłym rokiem, uczelnia straciła zaledwie 100 kandydatów mimo iż pozostałe uczelnie wyższe w tym mieście odczuły skutki niżu demograficznego.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach odnotował 12 tys. kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne jednolite magisterskie. Zainteresowanych kierunkiem lekarskim było ponad 5800 osób. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunku lekarsko-dentystycznym – 23 osoby.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym największą popularnością cieszyły się studia na kierunku lekarsko-dentystycznym – 35 osób na jedno miejsce, na kierunku lekarskim – 18 osób na jedno miejsce, na farmacji – 7 osób na jedno miejsce.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim odnotowało na kierunku lekarskim: 9,83 osób na 1 miejsce (limit 200 miejsc), lekarsko-dentystycznym: 15,06 osób na 1 miejsce (limit 50 miejsc), na dietetyce: 4,01 osób na 1 miejsce (limit 80 miejsc).

– Na Wydziale Farmaceutycznym najwięcej kandydatów – 716 osób – zarejestrowało się na kierunku farmacja. Na analitykę medyczną było 451 kandydatów. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo było 565 kandydatów, na fizjoterapii 536, na ratownictwie medycznym – 241. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowano na elektroradiologii – 4,86 osób na jedno miejsce – podaje Maciej Rogala, rzecznik prasowy UJ CM UJ.

 

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook