Efektywna nauka, fot. freedigitalphotos.netEfektywna nauka, fot. freedigitalphotos.net

Z czego i jak się uczyć do egzaminów?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości nie powinno być katorgą i udręką, wręcz przeciwnie, dla każdego z Was powinno być ono zaplanowanym procesem. Pewnie większość osób powtarza Wam, że najlepszym sposobem nauki jest kucie, kucie i jeszcze raz kucie. Obalamy ten mit. Efektywność na maturze nie zależy od czasu spędzonego nad książkami, a od wiedzy, która pozostanie w głowie i dobrych pomocy, które nie zaśmiecą naszego umysłu ogromem treści.

 

Wiedza płynie z książek

Nauka Was nie ominie. Aby dobrze zdać ten egzamin, trzeba zaczerpnąć trochę wiedzy z książek, jednak umiejętne rozplanowanie czasu i materiału zaoszczędzi Wam stresów. Sposobem na zapamiętanie wymaganego zakresu nie muszą być kursy, czy też korepetycje. Na rynku można znaleźć wiele repetytoriów, vademecum, materiałów w pigułce, które przy odpowiedniej motywacji i nastawieniu możecie ogarnąć sami. Według nauczycieli oraz studentów, najlepsze pomoce naukowe wydawane są przez wydawnictwa: Operon, Greg, PWN oraz Zielona Sowa. Dzięki obszernej szacie graficznej, treści zarówno z przedmiotów ścisłych, jak i z humanistycznych, są łatwo przyswajalne. Zakres materiału z tychże książek odpowiada programowi wymaganemu na maturze. Dobrym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności jest zakup i rozwiązanie testów. W większości pakietów można znaleźć arkusze maturalne z ubiegłych lat (dostępne również u nas na stronie) oraz sprawdziany z wymaganej treści przygotowane przez specjalistów. Zaopatrzenie się w taki zestaw pomoże kompleksowo przygotować się do matury i zapewnić poczucie wiedzy. Dla bardziej wymagających uczniów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę do maksimum, uczelnie oraz szkoły przygotowały płatne kursy oraz korepetycje.

 

Rachunek zysków i strat

Doskonałą formą zmobilizowania się do nauki jest zestawienie plusów i minusów. Matura to nie kara, nikt Was do niej nie zmusza, to dobrowolny krok ku dojrzałości. Egzaminy to dla wielu z Was być może schody do kariery i godnej przyszłości. Warto się do nich dobrze przygotować, gdyż wyniki zawsze procentują.

 

Dobra organizacja

Warto rozdzielić materiał do nauki tak, aby nie popaść w monotonię. Uczenie się od rana do wieczora nie jest dobrym pomysłem. Może daje to poczucie dobrze wykonanej pracy, lecz w rzeczywistości pogarsza Waszą koncentrację. Mózg potrzebuje przerwy. Możecie uczynić Waszą naukę efektywną, nie tracąc przy tym czasu. Wystarczy dobrze rozłożyć sobie czas, nie odmawiać sobie przyjemności (szczęśliwi z większą motywacją podchodzą do nauki) oraz wybrać zachęcające nas materiały pomocnicze.

 

Trzymamy za Was kciuki!

 

 

Katarzyna Kujawa

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook