Studia w Portugalii (Fot.freedigitalphotos.net)

Studia w Portugalii

Słońce, plaże i nauka. Czy jest coś lepszego? Zalety studiowania w Portugalii coraz częściej przyciągają młodych ludzi z zagranicy, również Polaków.

System nauki

W Portugalii znajduję się państwowych 15 uniwersytetów oraz 20 szkół zawodowych m.in. technicznych, hotelarskich czy pielęgniarskich. Istnieje także kilkadziesiąt szkół prywatnych szczebla uniwersyteckiego i pozauniwersyteckiego. Istnieją także cztery wyższe uczelnie wojskowe oraz jeden uniwersytet katolicki. Pełen wykaz uczelni znaleźć można na stronie portugalskiego ministerstwa szkolnictwa wyższego (Direcç?o-Geral do Ensino Superior).

Studia licencjackie (licentiatura) trwają 3 lub 4 lata i umożliwiają uzyskanie tytułu licenciado. Na politechnikach nauka trwa 3 lata. Studia II stopnia (mestrado) ? trwające od 1,5 roku do dwóch lat ? kończą się zdobyciem tytułu magistra (mestre). Tytuł doktora (doutor) otrzymuje się po kolejnych 3 latach nauki.

Portugalia (Fot.Olegivvit., wikipedia.org)
 

Rekrutacja

Potrzebne będzie świadectwo maturalne oraz ? w przypadku uczelni publicznych – zdanie egzaminów wstępnych (concurso nacional público). Aby dostać się na studia trzeba uzyskać ponad 95 punktów na egzaminach wstępnych. Podczas rekrutacji można wybrać aż 6 szkół. Podania można składać elektronicznie. Dokumenty przyjmowane są najczęściej od 16 lipca do 10 sierpnia.

 

Znajomość języka, certyfikaty

By podjąć studia na portugalskich uczelniach, trzeba wykazać się znajomością miejscowego języka. Najpowszechniej honorowanym certyfikatem jest PLIC (Portuguese Language International Certificate). W Portugalii można też studiować w języku angielskim.

 

Koszty

Nauka jest płatna, a wysokość opłat ustalają uczelnie. Czesne na studiach licencjackich wynosi od 630 do 1000 euro za rok.

Koszty utrzymania zbliżone są do Polski, co akurat jest dobrą wiadomością. Miesięcznie na jedzenie, transport i drobne przyjemności wydacie ok. 600-700 euro. Warto postarać się o kartę studencką i korzystać z uczelnianych barów i cafeterii. Najwięcej kosztuje mieszkanie. Za wynajęcie małego mieszkania w dużym portugalskim mieście zapłacicie ok. 250 – 350 euro miesięcznie.

 

Życie studenckie

Studenci są oceniani od 0 do 20, przy czym by zdać, trzeba zasłużyć przynajmniej na 10. Ocena dobra to 14 i 15, ocena doskonała ? 20. Rok akademicki zaczyna się w październiku i składa z dwóch 16-tygodniowych semestrów. Po każdym z nich następuje 4-tygodniowa sesja egzaminacyjna.

 

Stypendia

Można liczyć zarówno na stypendia naukowe, jak i socjalne. Te pierwsze sięgają 2,5 tys. euro rocznie, te drugie uzależnione są od dochodów na członka rodziny i wynoszą od 1 do 6 tys. euro. Działa również system kredytów studenckich.

 

Przydatne linki

Portal szkolnictwa wyższego Szukasz uniwersytetu aby zacząć lub kontynuować studia? Przejrzyj dostępne kursy, uniwersytety i instytucje szkolnictwa wyższego w Portugalii. Zajrzyj do działu FAQ dotyczącego przyjęć i aplikacji.

Campus Informacje dla studentów: o studiowaniu, uniwersytetach, życiu kulturalnym i sposobach spędzania wolnego czasu. Wyszukiwarka organizacji studenckich.

Portal studencki – Universia Na tej stronie znajdziesz informacje o uniwersytetach, dostępnych kursach i bibliotekach. Dowiesz się jak podjąć pracę. Specjalna sekcja dla cudzoziemców studiujących w Portugalii.

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook