Egzamin maturalny z Wiedzy o Społeczeństwie na poziomie podstawowym zdawało 24 718 osób. Składał się on z 33 zadań. Do zdobycia maturzyści mieli łącznie 100 punktów. Na rozwiązanie arkusza przeznaczono 120 minut.
Egzamin zawierał zadania polegające na uzupełnieniu tabeli. Należało się także wykazać umiejętnością korzystania z wykresów, tekstów źródłowych, fotografii oraz map.
W zadaniach trzeba było m.in.:
- wykazać się znajomością postaw altruizmu, internalizacji, ksenofobii, nonkonformizmu;
- określić różnice między narodem a społeczeństwem na podstawie tekstu źródłowego;
- porównać zdanie respondentów na temat postulowanego wpływu społeczeństwa na rządzenie krajem z poczuciem rzeczywistej sytuacji w ich państwie;
- rozpoznać polskich polityków i osoby nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla za działalność na rzecz rozwoju praw człowieka na podstawie zdjęcia i opisu;
- wybrać odpowiednią kolejność działań podejmowanych w pierwszym kroku podczas procedury powołania Rady Ministrów RP;
- nazwać województwa oznaczone na mapie i dopasować ich opis;
- przyporządkować nazwy aktów prawnych do organów władzy, które je stanowią;
- dopasować nazwę organu ONZ do opisu jego kompetencji.
Ostatnie 33 zadanie, za 15 punktów polegało na scharakteryzowaniu problemu uchodźstwa w aspekcie politycznym, społeczno-kulturowym i ekonomicznym. Należało zaproponować działania instytucji krajowych i unijnych mogących przyczynić się do integracji uchodźców ze społeczeństwami europejskimi. Maturzyści mogli się odwołać do materiałów źródłowych zawartych w poprzednich zadaniach.
Pobierz arkusz w PDF na swój komputer:
Lub zobacz go online:
M.Niewiarowska, źródło: CKE