Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Egzamin maturalny z polskiego 2011 ? poziom rozszerzony (arkusz i klucz odpowiedzi)

Tematy

Ubiegłoroczni maturzyści zdający język polski na poziomie rozszerzonym stanęli przed trudnym zadaniem. W pierwszym temacie musieli napisać wypracowanie w oparciu o fragment dramat Sławomira Mrożka Śmierć porucznika, utwór nie omawiany na lekcjach języka polskiego. Poza interpretacją utworu mieli także określić, jaką rolę odgrywają w tekście nawiązania do twórczości Adama Mickiewicza i tradycji literackiej romantyzmu. Drugi temat także opierał się na tekstach, których nie omawia się na lekcjach języka polskiego. Należało w nim porównać sposoby kreowania obrazów tańca i jego funkcje we fragmencie poematu Kwiaty polskie Juliana Tuwima i w wierszu Niech żyje bal Agnieszki Osieckiej. Niedługo i Ty Maturzysto staniesz przed podobnym wyborem. Napisz wypracowanie na jeden z poniższych tematów i porównaj je z kluczem.

 

Zdawalność

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zdawało 36 155 uczniów (z 359 569 wszystkich maturzystów). Średni wynik z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym to 58,71%.

 

Opinie

Oba tematy maturzyści ocenili jako bardzo trudne, ponieważ pojawiły się teksty, których nie znali z lekcji polskiego. Niektórzy byli oburzeni, że w Standardach wymagań egzaminacyjnych został podany kanon lektur na egzamin na poziomie rozszerzonym, a na maturze musieli zinterpretować utwory, który widzieli pierwszy raz na oczy.

Link do arkusza maturalnego CKE:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/00002011_matura/R/polski_pr.pdf

źródło: www.cke.edu.pl

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook