Studia w Bułgarii (Fot.SKopp,wikipedia.org)

Studia w Bułgarii

Słoneczna Bułgaria przyciąga tysiące turystów podczas urlopów i wakacji. Warto jednak abyście mieli świadomość, że to nie tylko kraj pełen zabawy  na plaży, ale także ciekawe miejsce na rozpoczęcie studiów. Przekonajcie się dlaczego.

Edukacja

W Bułgarii istnieje 51 uczelni, w tym 37 publicznych i 14 prywatnych. Są to zarówno uniwersytety, wyższy szkoły jak i koledże o profilu zawodowym. Pełną listę uczelni możecie znaleźć tutaj. Rok akademicki trwa 32 tygodnie i jest podzielony na dwa semestry. Na uczelniach obowiązuje system boloński, co wiąże się z trzystopniowym systemem edukacji.

 • Studia I stopnia są trzy-lub czteroletnie. Pierwsze z nich ? zwykle zawodowe ? kończą się uzyskaniem tytułu professional bachelor in? (w szkołach specjalistycznych) lub college degree (w koledżach), te drugie – dyplomem licencjata (bachelor).
 • Studia II stopnia trwają rok lub dwa lata. Pozwalają uzyskać dyplom magistra (master).
 • Studia III stopnia ? czyli doktoranckie ? trwają minimum 3 lub 4 lata.

W przypadku medycyny, stomatologii, prawa, architektury i niektórych innych kierunków dostępna jest ścieżka zintegrowana, 5- lub 6-letnia. Po ukończeniu każdego etapu należy zdać państwowy egzamin i obronić pracę. Studenci mogą wybrać kierunki w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, dostępne są też kursy zdalne.

Rekrutacja – wymagania i formalności

Aby dostać się na studia należy posiadać dyplom maturalny. Do dokumentów trzeba także dołączyć formularz precyzujący charakter wykształcenia. Polacy przystępując do rekrutacji muszą przetłumaczyć maturę na język bułgarski oraz poświadczyć ją w bułgarskim konsulacie w Polsce oraz nostryfikować w biurze ENIC/NARIC. Dodatkowe dokumenty:

 • formularz aplikacyjny (z opisem poziomu znajomości j. bułgarskiego),
 • zaświadczenie o stanie zdrowia (do zdobycia w konsulacie),
 • kopia dokumentu tożsamości (przetłumaczoną i potwierdzoną notarialnie),
 • cztery zdjęcia.

Uczelnie prowadzą rekrutację w różnych terminach ? warto je sprawdzić na stronach szkół. Przeprowadzane są także egzaminy wstępne, jednak nie na wszystkich uczelniach. Niektóre szkoły organizują jedynie testy predyspozycji. Najpopularniejszy Uniwersytet Sofijski bierze pod uwagę zarówno wyniki egzaminów, jak i oceny na świadectwie maturalnym. Egzaminy na tej uczelni odbywają się zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Uniwersytet Sofijski (Fot.Casual14,wikipedia.org)

Znajomość języka

W związku z rozwojem państwa coraz częściej można spotkać kierunki prowadzone w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. Głownie są to kierunki medyczne oraz architektura. Aby studiować w języku:

 • angielskim należy posiadać certyfikat TOEFL (min. 550 punktów), IELTS (ocena min. 6.0) lub FCE (First Certificate in English);
 • francuskim – wymagane są certyfikaty DELF (Diplôme d?Etudes en Langue Française) lub DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française);
 • niemieckim ? np. TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache);
 • bułgarskim – wymagane uczestnictwo w rocznym kursie przygotowawczy.

Uniwersytet Sofijski zaprasza na zajęcia z jęz. bułgarskiego trwające 9 miesięcy (800 – 1000 godzin), w nie większych niż 10-osobowe grupach, za ?jedyne? 3300 euro. Zdanie końcowego egzaminu oznacza otrzymanie państwowego certyfikatu i umożliwia podjęcie studiów.

Pozwolenie na pobyt

Przebywając w Bułgarii dużej niż 90 dni należy ubiegać się o pozwolenie (residence certificate) typu A (na maksymalnie pięć lat) lub B (na czas nieokreślony). Jeśli studiujesz, nie będziesz miał z tym problemu. Dokumenty składa się w Wydziale ds. Migracji bułgarskiego MSW.

Koszty

Niestety studia w Bułgarii są płatne. Na kierunkach technicznych trzeba zapłacić od 2 200 do 3 500 euro. Na kierunkach ekonomicznych od 2 200 do 4 000 euro. Najdroższe są kierunki medyczne ? od 5 500 do 8 000 euro. Za uczestnictwo na zajęciach w języku obcym zapłacicie od 3 800 zł do 6 500 euro. Na szczęście życie w Bułgarii jest już tańsze. Uczelnie oferują miejsca w akademikach i kampusach studenckich, gdzie za dwupokojowy pokój z łazienką i aneksem zapłacicie 35-70 euro. Trzyosobowy pokój kosztuje 30 euro. Jeśli wolicie wynająć mieszkanie to przygotujcie od 150 do 300 euro. W sumie, by przeżyć miesiąc w Bułgarii trzeba mieć ok. 400?500 euro.

Życie studenckie

Bułgaria to kraj tani, ciekawy i prężnie się rozwijający jednak zagranicznych studentów na bułgarskich uczelniach jest niewielu. Co więcej organizacja studiów pozostawia czasami wiele do życzenia, a poziom nauki nie dorównuje uczelniom z zachodniej Europy. Minusy rekompensować może świetna przyroda, dobre wino i przyjazny klimat.
 

 

Stypendia

Można ubiegać się o stypendia w ramach programu CEEPUS II. Wszystkie szczegóły na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. O Stypendia naukowe i socjalne ubiegać się możecie tylko na kierunkach prowadzonych w j. bułgarskim.

Praca dla studenta

Mimo iż rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców to zarobki są niskie. Płaca minimalna w przeliczeniu na euro wynosi około 122 euro, średnia 310 euro. Powyżej średniej zarabiają jedynie mieszkańcy Sofii oraz Warny i Płowdiw. Decydując się na zatrudnienie warto skierować się do uczelnianego biura karier. Z pewnością pomogą również organizacje studenckie i młodzieżowe.

Przydatne linki:

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook